Logo

Zážitky pro děti

 

Děti rostou před očima, a proto je třeba si společný čas co nejvíce vychutnat. Zkuste alespoň občas zapomenout na každodenní stereotyp a dopřát sobě i dětem nové zážitky. Vymyslet novou zábavu přitom nemusí být nikterak složité. Existují totiž tisíce skvělých možností, co s dětmi ve volném čase podnikat.

Ať už vyrazíte kamkoliv na jednodenní výlet nebo rovnou na delší dovolenou, takřka všude můžete vyzkoušet netradiční kouzelné zážitky. Stačí si jen vybrat podle věku a povahy ratolestí nebo jednoduše podle nálady.

Děti všech věkových kategorií se vyřádí na vodních atrakcích a v zábavních parcích. Ti nejmenší mohou objevovat svět pohádkových bytostí, zatímco malí rozumbradové dají přednost dobrodružné cestě do minulosti. Lásku k pohybu podpoří nespočet zábavných sportovních aktivit včetně těch opravdu adrenalinových a teenageři jistě ocení virtuální realitu nebo moderní únikové hry.

Je také mnoho příležitostí, kdy chceme své děti potěšit dárkem: narozeniny, vysvědčení, Vánoce, Den dětí, úspěch ve školní soutěži nebo jen tak pro radost. Netradičním překvapením může být právě dárek v podobě zážitku nebo poukazu na zážitek.

Rozhodně lze doporučit užít si zážitky společně s dětmi. Proč? Ne nadarmo se říká, že sdílené zážitky jsou ty vůbec nejkrásnější. A v případě nezapomenutelných okamžiků s dětmi to platí ještě dvojnásob.

 

OBSAH ČLÁNKU

Dovolená s dětmi

Vodní radovánky

Putování za dinosaury

Adrenalinové zážitky

Cesta do historie

Výlety za zvířátky

Zábavní parky

Kouzelný svět pohádkových bytostí

Výlet vlakem s dětmi

Simulátory a virtuální realita

Sportovní aktivity všeho druhu

Únikové hry

Kurzy, workshopy a kreativní tvoření

 

Zážitková dovolená s dětmi

Vymyslet, kam vyrazit s dětmi na dovolenou, je často pořádným oříškem. Snad všichni se totiž shodnou na tom, že pobyt by si měli užít nejen dospělí, ale i jejich ratolesti.

Napříč naší vlastí naštěstí existuje spousta možností ubytování, kde se postarají o skvělý zážitek z dovolené pro všechny věkové kategorie.

Na dovolenou do pohádky? Proč ne!

Nezřídka mají rodiče obavu, zda se bude malým dětem na dovolené vůbec líbit. Pokud se však s nimi ubytujete přímo v pohádce, můžete tyto starosti klidně hodit za hlavu. Pobyt si zaručeně užije celá rodina.

5 tipů na baby-friendly ubytování

Baby-friendly znamená přátelské k dětem. V baby-friendly ubytovacím zařízeních proto bývá k dispozici dětské vybavení a mnohdy jsou součástí i další služby od hlídání až po zábavné programy pro děti. Dovolená je proto komfortnější pro všechny a spoustu běžných dětských potřeb je možné nechat doma.

 1. Penzion UKO (Jizerské hory; děti si užijí mimo jiné opravdu velké dětské hřiště)
 2. Babyhotel Karolínka (jižní Morava; pro nejmenší je připravena kreativní dílnička)
 3. Penzion Permoník (Krkonoše; v pokojích není nouze o pohádkové bytosti)
 4. Chalupa Pohádka (Žďárské vrchy; nechybí pestrá nabídka animačních programů)
 5. Penzion Bavlnka (jižní Čechy; nabízí dobrodružné ubytování v indiánském týpí)  

I s teenagery může být dovolená skvělá

Dříve či později se rodiče dočkají okamžiku, kdy s nimi děti přestanou jezdit na dovolenou s původním nadšením. Týká se to i vás? Nic ale není ztraceno, zkuste vybrat zážitkové ubytování, kde si také puberťáci přijdou na své.

Zajímavou volbou je pobyt v hotelu Aqualand Inn, který je součástí vodního světa Aqualand Moravia. Zatímco rodiče mohou relaxovat ve wellness centru nebo u skleničky jihomoravského vína, děti si užijí nespočet vodních atrakcí.

Ubytování ve Stromhouse kousek od řeky Sázavy se stane nezapomenutelným dobrodružstvím pro celou rodinu. Spí se totiž přímo v korunách stromů, a to bez elektřiny. Rodinnou pohodu si můžete vychutnat třeba opékáním špekáčků na velkém ohništi pod širým nebem.

Doby dávno minulé vás pohltí ve Středověkém hotelu Dětenice, kde je připraven kromě netradičního dobového ubytování i bohatý historický program včetně rytířských turnajů. 

 

Vodní radovánky (nejen) v parném létě

Není pochyb o tom, že děti vodu milují. Pokud si navíc mohou vyzkoušet i různé atrakce, ať už tobogán, divokou řeku, chrliče vody nebo třeba vodní houpačku, je to pro ně o to větší zážitek.

Příjemným bonusem pro rodiče je skutečnost, že se jejich ratolesti po celodenním vodním dovádění obvykle vyřádí tak, že se alespoň na nějaký čas promění z malých rošťáků ve spokojené andílky. Součástí vodních světů bývá navíc nezřídka wellness a relaxační zóna, případně fitness, proto si dokonce i dospělí přijdou na své a z výletu si odnesou jedinečné prožitky.

10 tipů na skvělé vodní atrakce napříč republikou

 1. Aquapark Čestlice (Praha)
 2. Aquapark Babylon (Liberec)
 3. Aqualand Moravia (Pasohlávky)
 4. Vodní ráj Jihlava (Jihlava)
 5. Vodní svět Sareza (Ostrava)
 6. Aquadrom Most (Most)
 7. Termály Losiny (Velké Losiny)
 8. Aquapark Kohoutovice (Brno)
 9. Aquapark Olomouc (Olomouc)
 10. Vodní svět Kolín (Kolín)

A vodu si můžete dosyta vychutnat, aniž byste se vůbec museli namočit. Vyzkoušejte s dětmi dobrodružnou plavbu lodí po Baťově kanálu, parníkem po Brněnské přehradě, opravdovou plachetnicí po Lipně nebo třeba motorovým člunem po Vltavě.

S dětmi můžete objevovat také pestrý a tajuplný svět pod vodní hladinou. Tuto úžasnou možnost nabízí například ZOO Mořský svět v Praze, kde není nouze ani o respekt budící žraloky a rejnoky. Zejména exotické ryby a rostliny lze obdivovat v Obřím akváriu v Hradci Králové, zatímco Živá voda v Modré nabízí úchvatnou procházku podvodním tunelem.

 

Putování do druhohor za dinosaury

Tajemný svět vyhynulých dinosaurů fascinuje mnohého kluka či holku. Máte doma i vy budoucího paleontologa? Vezměte ho na jedinečný výlet přímo mezi tyto úžasné druhohorní plazy.

Navštívit můžete třeba populární DinoPark, ve kterém je k vidění spousta statických i pohyblivých dinosaurů, ale nouze není ani o další dětské atrakce. DinoPark se nachází rovnou v 5 českých městech, přičemž každý z nich je trochu jiný:

 • Praha
 • Plzeň
 • Liberec
 • Vyškov
 • Ostrava

Nejen za dinosaury se můžete s dětmi vypravit i do Interaktivního muzea Trilopark v Praze. A s těmito velkými plazy se lze setkat i při procházce po speciální strašidelné pralesní stezce ve Fajnparku (Chlumec nad Cidlinou).

Práci paleontologa a odkrývání zkamenělin si mohou děti vyzkoušet v Geoparku Říčany. Jestliže však touží spatřit opravdové kosterní pozůstatky, udělejte si s nimi výlet do pražského Národního muzea, kde vystavují unikátní kost jediného dinosaura, kterého se podařilo doposud nalézt přímo na českém území.

 

Pořádná dávka adrenalinu pro kluky i holky

Adrenalinové zážitky patří k těm vůbec nejintenzivnějším. Děti i dospělí si z nich obvykle odnesou vzpomínky na celý život. Pokud máte doma malého nebojsu a hledáte pro něj něco vskutku netradičního, pak můžete vsadit právě na adrenalin.

Lehce jako pták, vzhůru do oblak

Ztratit pevnou půdu pod nohama, to už chce opravdu odvahu. Tento neopakovatelný pocit si mohou vyzkoušet dokonce i menší děti, a to prostřednictvím jedinečných „vzdušných zážitků“.

Dopřejte dětem fascinující pobyt ve Větrném tunelu Letňany (Praha), který je vhodný už od 6 let. Nebo své dítko překvapte opravdovým tandemovým seskokem (Příbram). Svět z ptačí perspektivy si ale může vychutnat klidně celá rodina třeba prostřednictvím kouzelného vyhlídkového letu balónem (Brno).

Dobrodružná jízda pro každého

Klidně i pětiletí řidiči mohou sednout za volant a projet se na elektrických motokárách (Praha – Zličín), a to po stejném okruhu, který je určen pro dospělé. Populární a kouzelná je také jízda buginou (Mutějovice). Ještě odvážnější kluci a holky si mohou vyzkoušet spanilou jízdu na čtyřkolce ATV (Milovice) po nerovném terénu plném překážek, tentokrát však již po boku rodičů.

Cesta do historie aneb jak lidé žili

Zapomeňte na nudná data a biflování, historii můžete dětem přiblížit odlišným způsobem, a navíc mnohem zajímavěji. Udělejte si výlet na některé z jedinečných míst, kde dějiny ožívají přímo před očima. Kromě toho jsou tyto lokality nezřídka přímo vázány na skutečné pozůstatky dávných pravěkých a středověkých nalezišť.

Prohlédněte si skromná a důmyslná obydlí, ve kterých lidé v minulosti žili. Zkuste si s dětmi práci na tkalcovském stavu, umlít vlastní mouku nebo vytvořit keramickou nádobu na hrnčířském kruhu. Mnohdy se i dospělí dozví spoustu nových a zajímavých informací.

5 skanzenů které stojí za návštěvu

 1. Valašské muzeum v přírodě (Rožnov pod Radhoštěm)
 2. Centrum slováckých tradic (Modrá u Velehradu)
 3. Skanzen Strážnice (Strážnice)
 4. Skanzen Veselý kopec (Vysočina)
 5. Skanzen Vysoký Chlumec (Vysoký Chlumec)

5 úžasných archeoparků

 1. Archeopark Pavlov (Pavlov)
 2. Archeopark pravěku Všestary (Všestary)
 3. Archeopark Mikulčice (Mikulčice)
 4.  Archeopark Chotěbuz-Podobora (Chotěbuz)
 5. History park Ledčice (Ledčice)

Výlet si můžete i za technickými památkami. Třeba do Hornického muzea v Příbrami nebo do skanzenu Solvayovy lomy (Svatý Jan pod Skalou), odkud se získával vápenec. A velkým zážitkem je také návštěva Vítkovických železáren (Ostrava), kde není nouze o unikátní industriální architekturu.

A zapomenout nesmíme ani hrady a zámky, na ty je naše země neuvěřitelně bohatá. Většina z nich připravuje i spoustu zábavných doprovodných akcí pro děti.

 

Výlety za zvířátky

Pokud už nevíte, čím své děti zabavit, udělejte si výlet za zvířátky. Ta se totiž snad nikdy neomrzí. Zoologických zahrad najdeme v ČR téměř dvacítku, jsou mimo jiné v těchto městech: Praha, Brno, Plzeň, Dvůr Králové nad Labem, Chomutov, Jihlava, Olomouc, Zlín, Ostrava, Hodonín.

Naše i exotická zvířata jsou k vidění také v zooparcích. Obdivovatelé papoušků se ocitnou v pomyslném ráji v Bošovicích, kde se nachází Papouščí zoologická zahrada. Lehce adrenalinová bude návštěva Krokodýlího ZOO Protivín, a to zvláště tehdy, pokud si domluvíte i krmení těchto nebezpečných plazů.

Dáváte-li přednost přírodě, vypravte se s dětmi do některé veřejně přístupné obory. Děti tak budou mít možnost prohlédnout si lesní zvířátka v jejich přirozeném domově. Za vidění stojí například Jelení stezka a rysí výběh (Kvilda), Obora Holedná (Brno) nebo třeba Obora Hukvaldy, kde není nouze o pasoucí se daňky.

Ještě větší zážitek dětem připravíte, pokud si budou smět zvířátka i pohladit. Anebo s nimi rovnou vyrazit na procházku. V různých lokalitách zapůjčí třeba:

Spojte příjemné s užitečným formou dobrého skutku. Mnoho útulků nabízí možnost venčení pejsků (například Dogpoint, Malotice).

Máte doma milovníka koní? Pohledu na svět z koňského hřbetu se prý nic nevyrovná. Jízdu na koni si mohou navíc zkusit i dospělí, a tím si vychutnat jedinečné okamžiky společně s dětmi. Pro nejmenší se hodí spíše poníci, třeba v Pony Praha si mohou zajezdit už od 3 let.

 

Zábavní parky děti baví

Zaujme vaši ratolest každá nová věc pouze malou chvíli? Nechte se příjemně překvapit a vyzkoušejte některý ze zábavních parků. Je totiž pravděpodobné, že odsud dítko nebude chtít vůbec odejít.

Zábavní parky nabízí spoustu legrace, napětí, poučení i netradičních zážitků. A nezřídka nechybí ani zajímavé programy pro dospělé.

15 zábavních parků, ve kterých je snadné strávit celý den

 1. Zážitkový park Zeměráj (Kovářov; součástí je i archeoskanzen, dřevěné bludiště, stezka bosou nohou aj.)
 2. Permonium (Oslavany; mnoho atrakcí vázaných na původní těžbu černého uhlí v lokalitě, nechybí speciální sekce pro nejmenší děti)
 3. iQLANDIA (Liberec; science centrum, ke kterému patří také moderní planetárium, součástí je bohatý doprovodný program)
 4. Park Mirakulum (Milovice; množství atrakcí pro děti včetně vodních radovánek, úzkokolejné parní železnice nebo třeba podzemního bludiště)
 5. Farmapark Soběhrdy (Soběhrdy; zaměřuje se hlavně na menší děti, které se mohou těšit ze zvířátek, tubingové dráhy, lanového centra a spousty dalších atrakcí)
 6. Stezka korunami stromů (Lipno; přestože není zábavním parkem v pravém slova smyslu, určitě stojí za pozornost, na stezce je řada interaktivních zastávek, a dokonce i velký suchý tobogán)
 7. VIDA! Brno (Brno; vědecký park, který dětem přibližuje vědu hravou a interaktivní formou, rovněž nabízí pestrý doprovodný program)
 8. Fajnpark (Chlumec nad Cidlinou; zábavní park, ve kterém si přijde na své každý, zahrnuje sportovní, zážitkové i naučné aktivity a atrakce)
 9. TOBOGA Fantasy (Praha; dětská herna úctyhodných rozměrů, kde nechybí ani zábava pro dospělé)
 10. Techmania Science Center (Plzeň; vědu a techniku představuje prostřednictvím stovky interaktivních exponátů, hned ve vedlejší budově je rovněž 3D planetárium)
 11. Westernové městečko Boskovice (Boskovice; dětem přiblíží svět Divokého západu, nabízí zábavu pro celou rodinu)
 12. JumpPark Jarov (Praha; vůbec největší trampolínový park u nás)
 13. Dětský svět (Kroměříž; velký zábavní park se spoustou atrakcí pro malé i větší děti)
 14. BRuNO Family Park (Brno; rodinný zábavní park s autodromem, labyrintem, tobogánem aj.)
 15. Jungle Arena (Most; řada atrakcí pro větší i menší děti, nechybí závodní dráhy a horolezecká stěna)

 

Kouzelný svět pohádkových bytostí

Děti mají úžasnou fantazii. Není proto divu, že pohádkové příběhy doslova milují. Vydejte se s nimi přímo do pohádky a dopřejte jim, aby se s mnoha tajuplnými bytostmi setkaly tváří v tvář.

Ponořte se do světa pohádkových bytostí

Pohádková říše Fábula (Kamenice nad Lipou) je pro děti úplným rájem, ty nejodvážnější mohou otestovat svou statečnost ve strašidelném podzemí. S malými hrdiny se nezapomeňte vypravit také do Pekla Čertovina (Hlinsko), kde není nouze o čerty všeho druhu včetně samotného Lucifera.

Obdivovat Pohádkové podzemí (Hluboká nad Vltavou) můžete ve sklepeních zámku Ohrada. S tajuplnými kamennými tvory se setkáte v Pohádkovém lese Prašivice (Nalžovské Hory), ale o pohádkové bytosti není nouze ani na Pohádkovém statku (Břasy) nebo třeba na zámku Potštejn v jeho Pohádkově, kde se zabaví i ti nejmenší.

Zážitkové pohádkové stezky

Malí turisté dají možná raději přednost putování pohádkou. Tuto jedinečnou možnost skýtá například Houbový Park (Roseč), kde vedou naučné stezky světem pohádkových bytostí. Horskou krajinu lze obdivovat na pohádkové stezce v Malé Úpě a další pohádková stezka s mnoha zábavnými zastávkami se nachází v  Panenské.

 

Jede, jede mašinka

Zejména kluky (a to i ty velké) baví vše, co se týká vláčků a železnice. Pokud už děti omrzela vláčkodráha a nevíte, jak je zabavit, můžete se s nimi vypravit do světa skutečných mašinek.

Už samotný výlet vlakem s dětmi je velkým zážitkem pro celou rodinu. V průběhu roku je navíc možné se napříč republikou zúčastnit příležitostných jízd historickým parním vlakem. A za vyzkoušení rozhodně stojí i úzkokolejky, po těch se můžete svézt třeba na Jindřichohradecku, Brněnsku nebo nedotčenou krajinou Jeseníků.

Celý den si raději vyhraďte, pokud se vypravíte do Království železnic na pražském Smíchově, jedná se totiž o vůbec největší modelovou železnici u nás. O parní, elektrické a dieselové lokomotivy a vozy všech typů, tentokrát však již v životní velikosti, není nouze v Muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka, kde nechybí ani atrakce pro menší děti.

 

Do jiného světa: Simulátory a virtuální realita

Netradičním a nezapomenutelným zážitkovým dárkem pro děti je možnost si vyzkoušet reálný simulátor. Ten je obvykle přesnou replikou skutečného stroje včetně funkčních přístrojů. Je tudíž takřka k nerozeznání od originálu.

Z dětí se tak mohou rázem stát například:

Svět dětské fantazie se může stát skutečností prostřednictvím virtuální reality. Stačí si nasadit speciální brýle a najednou se ocitnete v počítačové hře, uprostřed džungle, na mořském dně nebo třeba v dávné minulosti.

Tento zážitek můžete dětem dopřát, pokud s nimi vyrazíte do Hračkářství Hamleys v Praze, kde je kromě spousty her a dalších atrakcí i herna virtuální reality. V hlavním městě nabízí obrovský výběr virtuálních zážitků pro děti již od 5 let také Herna Avatar, v Brně stojí za pozornost například Game Center.

 

Sportovní aktivity všeho druhu

Při sportu a aktivním pohybu si děti užijí spoustu legrace, naučí se koordinovat svůj pohyb a zlepší si kondičku. Naučit ratolesti trávit čas aktivně je skvělý způsob, jak u nich vybudovat celoživotní lásku ke sportu. I dospělí se mohou pochopitelně přidat a vychutnávat si společně radost z pohybu.

10 skvělých tipů, kam vyrazit s dětmi za sportovním zážitkem

 1. Bobovka Lipno nad Vltavou (rozsáhlá korytová i trubkovitá horská dráha)
 2. Jungle park Brno (lanové centrum s několika různě náročnými trasami pro malé i větší děti)
 3. Aktivity park Monínec (je zde mimo jiné obří vodní skluzavka, děti si mohou vyzkoušet paddleboard nebo půjčit horskou koloběžku)
 4. Sportovní areál Šibeniční vrch Mnichovice (letní i zimní sportovní vyžití všeho druhu)
 5. Paintballová bitva Masečín (děti si užijí zábavný kolektivní sport, při kterém se střílí kuličkami s barvou)
 6. Park Sportu Hrubá Voda (velká spousta sportovních atrakcí včetně hřiště pro nejmenší)
 7. Adventure Minigolf Praha (minigolf netradiční formou se speciální pirátskou hrou)
 8. Gibon park Rožnov pod Radhoštěm (nechybí dětská lanová dráha, zorbing, tubing, trampolíny a mnoho dalšího)
 9. Lesní zážitkový park Dolní Morava (na děti čeká dobrodružná stezka plná skluzavek, houpaček a závěsných chodníků, která je zakončena obřím tobogánem)
 10. Mamutí horská dráha Dolní Morava (neuvěřitelné 3 km dlouhá bobová dráha, a to již pro děti od 3 let).

Připravte dětem za vysvědčení nebo k narozeninám netradiční překvapení a předejte jim zážitkový dárkový poukaz. Vyzkoušejte si například společně se synem či s dcerou adrenalinový tandemový bungee jumping rovnou z nejvyššího mostu v ČR. Je to vašemu dítku málo? Při tandemovém seskoku z letadla už se mu možná budou třást kolena. Děti, které se radši drží při zemi, potěšíte sportovní lukostřelbou.

 

Únikové hry: Skvělá zábava i mrazivé napětí

V únikové hře se z vašich dětí stanou dobrodruzi, badatelé či detektivové. Budou muset luštit tajuplné kvízy a šifry, hledat různé úkryty, prokázat logiku, šikovnost i představivost. A protože je řešení omezeno časem, napětí postupně stoupá!

Není divu, že únikové hry hýbou světem. Jsou uzpůsobeny věku a zúčastnit se jich může třeba celá rodina nebo parta kamarádů.

Vnitřní únikové hry

Tyto hry se obvykle odehrávají v jedné či více místností, přičemž nejčastěji je úkolem najít cestu ven. Pokuste se s dětmi vysvobodit z hradního podzemí (Praha) nebo zachraňte droida ve světě Star Wars (Praha). V Děčíně mají teenageři dokonce povoleno vyloupit bankovní trezor.

Venkovní únikové hry

Zajímavým zpestřením dovolené s dětmi jsou exitovky neboli únikové hry pod širým nebem. Vydejte se po stopách tajemného Golema v Praze, projděte si strašidelný lesní labyrint u Lipna nebo porazte jezerní příšeru, která brání v cestě za pokladem v Brně. 

Úniková hra na doma

Domácí únikové hry jsou výborným způsobem, jak zabavit děti na oslavě nebo klidně i doma o prázdninách. Jsou k dispozici například online, mohou však mít i podobu deskové či karetní hry, takže se může zapojit třeba celá rodina.

 

Kurzy, workshopy a kreativní tvoření

Máte doma malého kutila nebo hospodyňku? Překvapte je o prázdninách kreativním zážitkem, při kterém se navíc naučí něco nového. Také dovolenou s dětmi můžete oživit netradičním programem v podobě zajímavého kurzu či workshopu. Ověřte si v praxi známé rčení: „Kdo si hraje, nezlobí“.

Přímo v hlavním městě si děti zkusí upéct donuty, makronky nebo cupcakes, pustí se do malování a kreslení různými technikami nebo si domů odnesou vlastnoručně ozdobený originální smaltovaný hrnek.

Při putování Českou Kanadou nezapomeňte navštívit mařížskou keramickou dílnu, kde mají všichni bez rozdílu věku příležitost namalovat si hrnek, mýdlenku nebo jiný předmět, který jim po vypálení v peci zůstane. V Plzni se naučíte vyrobit vlastní svíčku, voskovky, koupelovou sůl nebo mýdlo, zatímco kouzlo kovářského řemesla okusíte na vlastní kůži kousek od Rožnova pod Radhoštěm a na Chrudimsku se můžete vrhnout do přípravy kozího sýra včetně dojení kozy.

Pro získání nových dovedností dokonce ani není nutné nikam cestovat. Přímo z pohodlí domova se mohou teenageři zúčastnit zábavného online kurzu kreativního psaní a existuje i nespočet webinářů zaměřených na rozličné výtvarné techniky.