Logo

Saunování s dětmi. Jak na to?

27.10.2023

 

Pravidelná návštěva sauny má mnoho pozitivních benefitů. Zdravotní výhody saunování si může dopřát celá rodina včetně dětí. Je však třeba pobyt v sauně dětem přizpůsobit a dodržovat základní bezpečnostní pravidla.

Desatero saunování s dětmi

Saunování můžete zahrnout mezi způsoby, jak vést děti k péči o zdraví již od útlého věku. Pobyt v sauně s dětmi má ale svá specifika, která je nutné respektovat.

1. Saunu pro dítě vybírejte pečlivě

Možná tápete, jak vybrat saunu pro dítě. Nejprve zjistěte, jaké možnosti existují ve vašem okolí. Poté se zaměřte na samotné prostředí sauny. Mělo by být čisté, splňovat veškeré hygienické normy a v neposlední řadě umožňovat vstup dětským návštěvníkům.

S předstihem si ověřte, zda dítě do vybrané sauny může. Někdy bývá vstup podmíněn dosažením určitého věku nebo výšky. V některých saunách jsou pro děti vyhrazeny konkrétní dny či časy v týdnu.

2. Dítě na návštěvu sauny připravte

Před úplně prvním saunováním nepodceňujte přípravu. S ohledem na věk dítěte mu v klidu vysvětlete, jak saunovací cyklus probíhá a popište, jak prostředí vypadá. Vše můžete názorně ukázat například na obrázcích či pustit video.

Postupně zkuste vytvořit z návštěvy sauny rodinný rituál a příjemnou formu společně stráveného času.

3. Od jakého věku s dítětem vyrazit do sauny

Neexistuje žádné jasně definované pravidlo, od kdy je návštěva sauny s dítětem možná. Záleží především na konkrétním dítěti a rozhodnutí rodičů. Většinou se však sauna nedoporučuje do 3. měsíce věku.

Do 3 let není příliš vhodná veřejná sauna. Zajímavou alternativou může být domácí sauna, případně objednání privátní sauny, kde budete pouze vy s dítětem či dětmi. Saunování takto malých dětí by mělo trvat maximálně 3 minuty.

U starších dětí lze čas strávený v sauně prodlužovat na zhruba 5 až 8 minut.

Teprve v 10 až 12 letech je schopnost termoregulace podobná jako u dospělých. Pobyt v sauně v rámci 1 cyklu by však nikdy neměl přesáhnout 10 až 15 minut.

 4. Jaká teplota je ideální pro saunování dítěte

Děti jsou mnohem náchylnější k přehřátí organismu. Vždy by měly být v sauně kratší dobu, než jakou běžně zvládají dospělí. Je to dáno nejen plně nedovyvinutou termoregulací, ale také menší plochou těla, které se rychleji prohřeje.

Teplota v sauně by měla být nanejvýš 65 až 70 °C v horních patrech s tím, že dítě bude sedět na nejnižší lavici. Tam se totiž nekumuluje takové horko.

Pro začátečníky a malé děti je spíše než finská sauna vhodná parní lázeň. Vyznačuje se vysokou vlhkostí vzduchu (může dosahovat až 100 %) a zároveň nižší teplotou, která je obvykle okolo 40 až 50 °C.

Další zajímavou možností je infrasauna. Panuje v ní teplota přibližně 50 °C a prostřednictvím infračervených paprsků prohřívá tělo zevnitř, nikoliv povrchově jako finská sauna. Dětský organismus tudíž méně zatěžuje, navíc eliminuje riziko popálení, protože má skrytý zdroj tepla.

 

5. Po sauně následuje pozvolné ochlazení

Dětské tělo se rychleji zahřeje i ochladí. Proto je následné ochlazení pozvolné a bez extrémních rozdílů teplot. Děti do 10 až 12 let by se měly úplně vyvarovat prudkému ochlazení v bazénku či použití vědra s ledovou vodou.

K ochlazení dostačuje krátká sprcha vlažnou vodou. Zkusit mohou i namočení končetin do studené vody či v zimním období do sněhu, pokud jsou k tomu podmínky.

U malých dětí neochlazujte oblast hlavy a zátylku.

6. Nikdy nevynechávejte relaxaci

Saunový cyklus tvoří 3 fáze: pobyt v sauně, ochlazení a relaxace. Právě klidový odpočinek se často podceňuje, přestože je nesmírně důležitý. Je totiž třeba dopřát tělu prostor, aby se vyrovnalo s teplotními výkyvy.

Během relaxace se snažte udržet děti v klidu. Pokud nevydrží ležet, mohou alespoň sedět. Ty nejmenší si zkuste vzít na klín a pomazlete se s nimi, starší zabavte omalovánkami, knihou nebo posloucháním hudby.

Na zbytek dne už neplánujte žádnou sportovní či jinou náročnou fyzickou aktivitu.

7. Jídlo střídmě, tekutin dostatek

Přibližně 2 hodiny před návštěvou sauny se nedoporučuje konzumovat obtížně stravitelná jídla a velké porce. Během saunování by mohlo dojít vlivem zatížení organismu k nevolnosti. Naopak s krátkým odstupem po opuštění sauny je ideální čas na lehkou, nejlépe slanou svačinku, která doplní vypocenou sůl. Vhodná je například celozrnná bagetka s kvalitním sýrem a vysokoprocentní šunkou.

Dítěti zajistěte dostatek tekutin, vždy si s sebou vezměte pití. Vhodným okamžikem pro doplnění tekutin je fáze relaxace. Pokud saunový cyklus opakujete, během odpočinku opět dítěti nabídněte pití.

8. Berte ohled na ostatní návštěvníky

Sauna obvykle nebývá místem hlasitých rozhovorů a družné zábavy. Snažte se proto vést i své děti k tomu, aby charakter prostředí respektovaly. Jestliže je zatím nedokážete udržet během saunování v klidu, zvažte s ohledem na ostatní návštěvníky jinou alternativu.

Zajímavou volbou mohou být saunové ceremoniály určené přímo děti, které již některé sauny nabízí. Lze také zvážit zamluvení sauny pouze pro sebe či se domluvit s dalšími rodiči s dětmi.

9. Dbejte na hygienu a věnujte pozornost zdravotnímu stavu

S návštěvou veřejné sauny začněte až v době, kdy budete u dítěte schopni zajistit dodržení základních hygienických pravidel. Dítě by mělo být ideálně bez plen nebo si schopné říct, že potřebuje na toaletu. Mělo by také zvládnout celotělovou sprchu před vstupem do sauny.

Do sauny se chodí jen tehdy, pokud se člověk cítí zcela zdravý. Již od prvních příznaků nemoci se pobyt v sauně nedoporučuje. Poté je třeba ponechat dostatečný čas na rekonvalescenci. V případě chronického onemocnění dítěte se poraďte o vhodnosti sauny s pediatrem.

10. Děti nespouštějte z očí

Na děti v sauně vždy nepřetržitě dohlížejte. Pokud si všimnete čehokoliv podezřelého, okamžitě vyhřáté prostředí opusťte. U dětí se může vlivem přehřátí objevit nevolnost, bolest hlavy, závratě, horečka či bušení srdce.

V sauně je také zvýšené riziko poranění. Může dojít zejména k popálení nebo uklouznutí. Respektujte nepsané pravidlo, že na 1 dítě by měl být přítomen 1 dospělý, aby mohl v případě jakýkoliv potíží pružně reagovat.

 

Benefity saunování dětí

Saunování má celou řadu příznivých účinků na zdraví:

  • posílení přirozené obranyschopnosti
  • příznivý vliv na kardiovaskulární systém
  • efektivnější odbourávání toxických látek z těla
  • pozitivní působení na duševní zdraví (emoce, kvalita spánku)
  • podpora metabolismu a regenerace organismu
  • lepší odolnost vůči změnám teplot

Pro maximální účinek je třeba navštěvovat saunu pravidelně, optimálně 1 x týdně.

Tipy, kam s dětmi vyrazit do sauny

V České republice jsou stovky veřejných saun, zdaleka ne každá je ale přizpůsobená dětem a některé jsou určeny pouze pro dospělé.

Aquapalace Praha

Aqupalace Praha se nachází se v těsné blízkosti Prahy a již v roce 2011 zde byla otevřena první dětská sauna v ČR.  Má atraktivní podobu perníkové chaloupky a pobyt umožňuje již několikatýdenním dětem. Zakoupením vstupu získají návštěvníci přístup i do rozsáhlého vodního světa s mnoho atrakcemi.

Infinit Step Praha

Na pomezí pražských Vysočan a Libně leží Infinit Step Praha, který tvoří bohatý saunový a vodní svět. Rodiče s dětmi mohou vyzkoušet zejména finskou saunu s pomerančovou esencí, která je přímo doporučena začátečníkům.

Aquapark Kohoutovice

Součástí Aquaparku v brněnských Kohoutovicích je finská sauna, která má vyhrazený čas pro dětské návštěvníky. Je jim přizpůsobena teplota i program, který zahrnuje mimo jiné poslech pohádek.

Infinit Maximus Brno

Rozsáhlý areál najdete v těsné blízkosti Brněnské přehrady. Vstup do vodního a saunového světa je umožněn dětem s výškou alespoň 145 cm. Zajímavou atrakcí je venkovní ochlazovací jezírko. Nachází se zde i několik vnitřních a venkovních termálních bazénů.

Tip: přečtěte si také náš článek – Jaké jsou výhody, účinky a rizika saunování

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Tipy, co podniknout o víkendu s rodinou nebo přáteli

Měli jste na víkend úžasné plány, které se na poslední chvíli zrušili a Vy stojíte opět na začátku vybírání a rozhodování? Samozřejmě, že byste mohli zůstat doma, pustit se do úklidu nebo posedět u televize. Česká republika je ale plná možností, které přímo vyzývají k výletu. Byla by škoda je nevyužít.  Pokud máte děti a…

16.09.2021

10 nejzajímavějších přírodních míst v ČR

Česká republika se může pochlubit celou řadou nádherných přírodních klenotů, které vynikají výjimečnou dechberoucí krásou. Pro naši vlast je typická úchvatná rozmanitost krajiny. Pokud toužíte spatřit jedinečné skalní útvary, opravdový pozůstatek pralesa, tajemná rašeliniště nebo takřka bezedné propasti, nemusíte cestovat za hranice. Všechny tyto přírodní skvosty se nachází i u nás! 1.    Pravčická brána (České…

11.08.2021

Tipy na nejlepší zážitkové restaurace v Praze

Na něco dobrého k jídlu si sem tam zaskočí každý. Co kdybyste si však odnesli z restaurace nejen plný žaludek, ale i příjemný zážitek na celý život? Přesně na to se zaměřují zážitkové restaurace, které následují stále populárnější trend fine dining. Samo jídlo je zde považováno za umění a často má pak restaurace sama o sobě neopakovatelnou…

20.10.2021

Tipy na výlety v okolí Nových Hradů

Máte rádi destinace, které nejsou přeplněné turisty? Místa, kde můžete prožít dovolenou v pohodě a klidu v přírodě? Přesně to vám nabídne Novohradsko. Nové Hrady jsou malebné jihočeské městečko, které leží uprostřed krásné a čisté přírody v podhůří Novohradských hor. Pokud do Nových Hradů zavítáte, naskytne se vám nespočet možností, kam se v okolí vypravit…

04.07.2022

Jak vybrat vhodný zážitek pro partnera/partnerku?

Vybrat dárek pro svou drahou polovičku může být někdy oříšek. Přestože se navzájem znáte, je těžké vybrat něco, co jste ještě nedělali. Víte, že nejlepšími dárky bývají zážitky? Vybírání dárku pro partnera či partnerku není jak vybírat dárek pro mámu, které můžeme koupit vysavač nebo vařečku a ona bude skákat radostí. U milované osoby se…

10.07.2021

Kam na koncerty vážné hudby v Praze

  Většina z nás má Prahu neodmyslitelně spojenou především s jedinečnými historickými památkami. Ale do hlavního města se vyráží také za kulturou a nezapomenutelnými hudebními zážitky. Již tradičně se zde konají i koncerty vážné hudby. Místa, kde se konají koncerty vážné hudby O Praze se říká, že patří k nejkrásnějším městům na světě. A pokud patříte k příznivcům podmanivého…

27.03.2024

10 tipů na nejlepší lázeňské pobyty v ČR: Ideální relax pro dva

Věnujte dokonalý dárek vlastnímu zdraví. Přijeďte si odpočinout a načerpat nové síly do některých z nejkrásnějších lázní u nás. Lázeňské procedury jsou blahodárným balzámem pro tělo i duši. Vybrali jsme pro vás 10 tipů na ty nejzajímavější lázeňské pobyty, které si můžete vychutnat ve dvou. Mnoho tipů a široký výběr lázeňských pobytů najdete také na Spa.cz….

05.02.2023

12 tipů na nejlepší wellness pobyty pro dva v ČR

Chcete dopřát sobě a svému partnerovi nebo partnerce pár dní nerušeného odpočinku? Příjemné prostředí, relaxace a uklidňující atmosféra vám pomohou načerpat novou energii a sílu. Darujte svému tělu pár dní oddechu ve wellness hotelu, penzionu nebo v lázních, které nabízejí netradiční zážitky pro dva. Vybrali jsme pro vás několik tipů na wellness pobyty pro dva…

24.08.2021

Je zážitek vhodný dárek? A pro jakou příležitost se nejvíce hodí?

Stáří – nutí nás zapomínat. Ale jsou věci, které zapomenout jen tak nejde. Až budete ve vyšším věku, nebudete si pamatovat, jaký náhrdelník, šaty, či kabelku jste dostali. Na materiální věci se vzpomíná těžko. Ale co si s jistotou vybavíte, jsou zážitky. Jak jste se cítili po seskoku padákem, jak vás bolely nohy, když jste…

01.07.2021

Nejlepší tipy na zážitky a dárky pro páry

  Hledáte originální dárek pro svou drahou polovičku? Zapomeňte na obyčejné dárky a dejte šanci opravdovým zážitkům, na které budete vzpomínat celý život. Zážitků je celá řada. Pokud si tedy s jejich výběrem nevíte rady, inspirujte se níže našimi osvědčenými tipy na dárky pro dva, které obohatí společně strávené chvíle.   Masáže  Užijte si společně…

21.11.2021

Diskuze k článku

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář