Logo

Kam na koncerty vážné hudby v Praze

27.03.2024

 

Většina z nás má Prahu neodmyslitelně spojenou především s jedinečnými historickými památkami. Ale do hlavního města se vyráží také za kulturou a nezapomenutelnými hudebními zážitky. Již tradičně se zde konají i koncerty vážné hudby.

Místa, kde se konají koncerty vážné hudby

O Praze se říká, že patří k nejkrásnějším městům na světě. A pokud patříte k příznivcům podmanivého kouzla vážné hudby, můžete si hlavní město vychutnat doslova všemi smysly. Nabízí totiž celou řadu míst, kde se v programu pravidelně objevují i vystoupení symfonických orchestrů a komorní hudby.

1. O2 arena

O2 arena je moderní víceúčelová hala v pražské Libni, která dokáže pojmou až 20 000 návštěvníků. Je dějištěm konání různorodých kulturních akcí včetně významných sportovních zápasů, hudebních koncertů a veletrhů. V těsné blízkosti vzniklo v pozdější době ještě O2 universum, které disponuje celkem 21 sály, ten největší je určen až pro 4 500 diváků.

V O2 areně se pořádají pravidelně koncerty vážné hudby českých i světových orchestrů a interpretů, doporučujeme proto sledovat program akcí.

2. Rudolfinum

Rudolfinum patří ke skvostům české novorenesanční architektury. Majestátní budova, která byla vystavěna v poslední třetině 19. století, se nachází na břehu řeky Vltavy na pražském Starém Městě. Pravidelně se zde konají hudební koncerty, výstavy, živé přenosy, ale i kulturní akce určené pro děti a mládež.

Přímo v Rudolfinu sídlí Česká filharmonie a Český spolek pro komorní hudby. Největší chloubou budovy je Dvořákova síň s honosnou výzdobou, která má kapacitu 1 148 míst. Právě jedinečné prostředí koncertního sálu umocňuje celý prožitek z poslechu vážné hudby.

Program hudebních akcí v Rudolfinu můžete sledovat zde.

3. Smetanova síň Obecního domu

Mezi další již tradiční místa, kam se v Praze vyráží za vážnou hudbou, patří Obecní dům. Budova se nachází na náměstí Republiky v těsné blízkosti slavné Prašné brány. Patří mezi významná architektonická díla secesního slohu, pro veřejnost byla otevřená v roce 1912. Sídlí zde Symfonický orchestr hlavního města Prahy (FOK).

Dominantní součástí Obecního domu je Smetanová síň s bohatou secesní výzdobou a úchvatnou akustikou. Není divu, že se jedná o jedno z nejoblíbenějších míst pro konání koncertů vážné hudby. Koncertní sál, který pojme až 1 200 posluchačů, byl pojmenován na počest skladatele Bedřicha Smetany.

O plánovaných hudebních akcích v Obecním domě se dozvíte na tomto odkazu.

4. Další oblíbená místa konání koncertů klasické hudby

Vystoupení symfonických orchestrů a komorní hudby v Praze se však neomezují pouze na již zmíněné koncertní haly a sály. Pravidelně se konají i jinde, mimo jiné v Klementinu, Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě, ve Španělské synagoze, na Bertramce, v Lichtenštejnském paláci na Kampě, stejně jako v některých pražských kostelích a klášterech.

 

Kde ještě sledovat informace o koncertech vážné hudby

Pokud chcete získat přehled o tom, kde se v rámci hlavního města konají koncerty vážné hudby, můžete sledovat také aktuální program přímo na webových stránkách konkrétních symfonických orchestrů.

 

1. Bohemian Symphony Orchestra Prague (BSOP)

Bohemian Symphony Orchestra Prague je slavný symfonický orchestr, jehož základní formace čítá 70 talentovaných hráčů. Vysoká profesionální úroveň je zárukou maximální autenticity skladeb, mezi nimiž nechybí ani ta nejnáročnější díla.

Orchestr vystupuje nejen v České republice, ale po celém světě. Měl tu čest doprovázet i mnohé významné kapely a hudebníky (např. Alice Cooper, Paul Rodgers, Vanessa Mae či Giannna Nannini).

2. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je klasické těleso, které bylo založeno v roce 1934 dirigentem Rudolfem Pekárkem. Jeho program je od počátku svázán se slovy Film-Opera-Koncert, z čehož vychází i zkratka uvedená v názvu orchestru.

Kromě působení v České republice odehrál orchestr i mnohé koncerty v zahraničí, pravidelně hostuje např. v Japonsku a Jižní Koreji. Pořádá cyklus koncertů Orchestr na dotek pro rodiče s dětmi.

3. Český národní symfonický orchestr (ČNSO)

Český národní symfonický orchestr je jedním z nejznámějších českých orchestrů. V roce 1993 jej založil trumpetista Jan Hasenöhrl a dirigent Zdeněk Košler. Pro hudební těleso je charakteristická velká pestrost žánrů.

Orchestr působí pravidelně v Praze, ale za sebou má také bohatý výčet zahraničních turné. Mezi umělci a zpěváky, které doprovázel, byl např. Andrea Bocelli, Jonas Kaufmann, George Michael či Sting.

4. Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR)

Historie Symfonického orchestru Českého rozhlasu sahá až do roku 1926. S téměř 100 lety existence se tak řadí k nejstarším českým symfonickým tělesům.

Kromě klasické hudby se zaměřuje SOČR i na netradiční žánrová spojení. Vystupuje na hudebních festivalech u nás i v zahraničí, na svém kontě má rovněž velice bohatou nahrávací činnost.

Vstupenkové a eventové portály

Vyplatí se také alespoň občas sledovat vstupenkové a eventové portály. Orientaci na webových stránkách usnadňuje možnost filtrování podle lokality, stejně jako druhu kulturní akce, respektive podle hudebního žánru. Lze tak snadno získat dobrý přehled o chystaných koncertech symfonických orchestrů a komorní hudby v Praze.

Zároveň je možné na stránkách pořídit i vstupenky, a to pohodlně online, navíc často za příznivou cenu. K osvědčeným a oblíbeným portálům patří zejména TicketPortal, ColosseumTicket a Slevomat.

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Je zážitek vhodný dárek? A pro jakou příležitost se nejvíce hodí?

Stáří – nutí nás zapomínat. Ale jsou věci, které zapomenout jen tak nejde. Až budete ve vyšším věku, nebudete si pamatovat, jaký náhrdelník, šaty, či kabelku jste dostali. Na materiální věci se vzpomíná těžko. Ale co si s jistotou vybavíte, jsou zážitky. Jak jste se cítili po seskoku padákem, jak vás bolely nohy, když jste…

01.07.2021

Jak vybrat dovolenou na Maledivách: kompletní průvodce

Výlet na Maledivy není další obyčejnou plážovou dovolenou. Ten obrázek se vám totiž vryje do paměti. Je to nezapomenutelná kombinace jemného bílého písku, neuvěřitelně azurově modrého oceánu a svěží zeleně, která přitahuje oči. Čistá krása nádherné přírody kolem je návyková, pohltí vás a naladí na odpočinkovou vlnu. Tenhle ostrovní stát na jihu Asie tvoří v Indickém…

09.01.2022

Jak z výroby domácí kosmetiky udělat zážitek

  Za pohodou, zážitkem a odpočinkem, nemusíte cestovat nijak daleko. Využijete to, co už doma dávno máte a co vám bude chybět, snadno seženete v obchodě. Udělejte si domácí kosmetický salon, který budete milovat.  Výroba domácí přírodní kosmetiky, může být pro vás pravidelným rituálem, kdy se zrelaxujete, vyzkoušíte něco nového anebo také časem, kdy se zapojí…

12.03.2022

12 tipů na nejlepší wellness pobyty pro dva v ČR

Chcete dopřát sobě a svému partnerovi nebo partnerce pár dní nerušeného odpočinku? Příjemné prostředí, relaxace a uklidňující atmosféra vám pomohou načerpat novou energii a sílu. Darujte svému tělu pár dní oddechu ve wellness hotelu, penzionu nebo v lázních, které nabízejí netradiční zážitky pro dva. Vybrali jsme pro vás několik tipů na wellness pobyty pro dva…

24.08.2021

Co znamená Camino cesta? Aneb co obnáší pouť do Santiaga de Compostela?

  Camino, plným názvem Camino de Santiago, je historická poutní cesta vedoucí k hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiago de Compostela ve Španělsku. V překladu znamená „Cesta svatého Jakuba“. Tato cesta je víc než jen fyzická pout‘, je to také duchovní a osobní cesta, která nabízí únik z každodenního života a příležitost k…

25.05.2023

Nejlepší tipy na zážitky a dárky pro páry

  Hledáte originální dárek pro svou drahou polovičku? Zapomeňte na obyčejné dárky a dejte šanci opravdovým zážitkům, na které budete vzpomínat celý život. Zážitků je celá řada. Pokud si tedy s jejich výběrem nevíte rady, inspirujte se níže našimi osvědčenými tipy na dárky pro dva, které obohatí společně strávené chvíle.   Masáže  Užijte si společně…

21.11.2021

Jak vybrat vhodný zážitek pro partnera/partnerku?

Vybrat dárek pro svou drahou polovičku může být někdy oříšek. Přestože se navzájem znáte, je těžké vybrat něco, co jste ještě nedělali. Víte, že nejlepšími dárky bývají zážitky? Vybírání dárku pro partnera či partnerku není jak vybírat dárek pro mámu, které můžeme koupit vysavač nebo vařečku a ona bude skákat radostí. U milované osoby se…

10.07.2021

Jaké jsou výhody, účinky a rizika saunování

O benefitech saunování se diskutuje již tisíce let. Saunování není tudíž žádný novodobý výmysl, jak se dokonale zrelaxovat a udělat něco navíc i pro své zdraví. Terapie vysokou teplotou přináší mnoho blahodárných účinků. Některé z nich jsou již i klinicky ověřené. Během pobytu v sauně se doslova všeho zbavujeme. Oblečení, stresu i staré kůže. Dochází ke zrychlení…

24.08.2022

Nejkrásnější pláže světa

Po dlouhém období zimy přichází spolu s prvními letními teplotami i touha vystavit své tělo slunečním paprskům. Nejlákavěji působí představa oddat se hřejivému záření na krásném místě ideálně na mořském pobřeží. Nezáleží na tom, jestli to bude nekonečná záplava zlatého písku, odlehlá bílá zátoka se třpytivými tyrkysovými vodami nebo cokoli mezi tím.   Pro inspiraci…

08.12.2021

10 nejzajímavějších přírodních míst v ČR

Česká republika se může pochlubit celou řadou nádherných přírodních klenotů, které vynikají výjimečnou dechberoucí krásou. Pro naši vlast je typická úchvatná rozmanitost krajiny. Pokud toužíte spatřit jedinečné skalní útvary, opravdový pozůstatek pralesa, tajemná rašeliniště nebo takřka bezedné propasti, nemusíte cestovat za hranice. Všechny tyto přírodní skvosty se nachází i u nás! 1.    Pravčická brána (České…

11.08.2021

Diskuze k článku

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář