Logo

Jak vybrat dovolenou na Maledivách: kompletní průvodce

09.01.2022

Dovolená Maledivy

Výlet na Maledivy není další obyčejnou plážovou dovolenou. Ten obrázek se vám totiž vryje do paměti. Je to nezapomenutelná kombinace jemného bílého písku, neuvěřitelně azurově modrého oceánu a svěží zeleně, která přitahuje oči. Čistá krása nádherné přírody kolem je návyková, pohltí vás a naladí na odpočinkovou vlnu. Tenhle ostrovní stát na jihu Asie tvoří v Indickém oceánu řetězec 19 korálových atolů s celkem 1196 ostrovy. Více než 1,5 milionu návštěvníků sem každý rok přijíždí zažít ultimátní luxusní dovolenou a objevit krásy bohatého podmořského světa. Dovolená na Maledivách ale už dávno není jen pro celebrity, svojí instagramovou pohádku tady můžete prožít i vy.

 

Rychlá data

Počet obyvatel: 531 000 

Rozloha: celková je 90 000 km2, z toho pouze 298 km² pevniny

Hlavní město: Male

Jazyk: maledivština (Divehi), angličtina je rozšířená

Náboženství: Islám

Měna: maledivská rupie (MVR), neoficiálně americký dolar

Státní zřízení: Maledivská republika

Délka cesty z ČR: 12+ hodin s 1 přestupem

 

 

Aktuální informace o výskytu koronaviru covid-19 

Koronavirová situace na Maledivách byla stabilní, země se pro turisty uzavřela pouze na začátku pandemie od března do července 2020. Izolované uspořádání ostrovů a omezený počet návštěvníků přirozeně zabraňuje komunitnímu přenosu. Situace se ale vyvíjí vzhledem k blízkosti Indie, kde je v současné době pandemie koronaviru covid-19 na vrcholu. Maledivy zavedly směrem k cestovatelům z Indie a Srí Lanky přísné karanténní restrikce. Turisté přijíždějící na Maledivy z jiných zemí jsou při dodržení pravidel z povinnosti 10denní karantény vyjmuti. Proočkovanost populace je v současné době kolem 40% obyvatel.

Aktuální informace najdete na webu maledivského Ministerstva turismu a stránkách Ministerstva zdravotnictví Malediv.

Česká republika považuje v současné době Maledivy za zemi s velkým rizikem nákazy. Povinnosti cestovatelů ze zahraničí při návratu zpět do České republiky se řídí aktuálním seznamem rizikovosti zemí na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

 

Co potřebujete pro vstup do země

  • Negativní PCR test starý nejvýše 96 hodin, a to i pokud jste očkovaní. Výjimku mají děti mladší 1 roku. Počáteční PCR test platí pouze v případě, že jste při cestě na Maledivy neměli přestup delší než 24 hodin.
  • Formulář o zdravotním stavu, kam je nahrán negativní PCR test, musíte vyplnit na stránkách imigračního úřadu https://imuga.immigration.gov.mv/ethd do 24 hodin před příjezdem na Maledivy.
  • Doklad o negativním PCR testu v papírové nebo elektronické podobě po vás můžou požadovat i při check-inu do letadla.

 

 

Víza a očkování

Ke vstupu na Maledivy vám stačí turistické vízum, které dostanete na základě vyplněného registračního formuláře při příletu. Je zdarma a platí 30 dní. K udělení víza potřebujete cestovní pas platný 6 měsíců po návratu z destinace, zpáteční letenku a potvrzení rezervace hotelu či resortu, kde budete trávit dovolenou.

Na Maledivy nepotřebujete žádné povinné očkování. Pokud ale patříte mezi dobrodružnější typy a vaši imunitu vyděsí i návštěva veřejných záchodků v Sapě, doporučujeme očkování proti žloutence typu A, břišnímu tyfu a tetanu. 

 

 

Kdy jet na Maledivy – počasí a podmínky

Maledivy leží u rovníku v tropickém podnebném pásu. Ten má na svědomí teplotu vzduchu, která se celoročně stabilně drží kolem 25 až 30 stupňů a vysokou vlhkost, díky které si vaše vlasy žijí vlastním životem. Osud vaší dovolené mají ve svých rukou monzuny, které ovlivňují množství srážek.

Za hlavní top sezonu se považuje období sucha, které trvá od prosince do dubna. V této době je zde minimum srážek a nejdelší doba slunečního svitu. Tohle jsou Maledivy, které znáte z katalogu – nebe bez mráčku, ideální pro perfektní plážovou dovolenou, s beach volejbalem, šnorchlováním a vším, co k tomu patří. Ceny v hlavní sezoně jsou pochopitelně nejvyšší. 

Období dešťů od května do listopadu s sebou přináší více srážek, které mohou mít podobu odpolední hodinové spršky, nebo také pořádné průtrže na dva dny. Je více větrno, což je ideální pro sporty jako wakeboarding a kitesurfing, ale frisbee na pláži právě nepřeje. Počasí je pořád vhodné i na šnorchlování a jiné vodní radovánky. Je to sázka do loterie, ale odměnou za nestálejší počasí jsou nižší ceny letenek, ubytování a méně turistů.

 

Počasí na Maledivách

 

 

Jak vybrat nejlepší destinaci na Maledivách

Výběr ostrova zásadně ovlivní charakter vaší dovolené, vyplatí se tedy rozmyslet si, co je pro vás při trávení volného času důležité. Kromě resortů, kde jeden hotelový komplex pokrývá celý ostrov, se od roku 2009 ubytujete i v hotelech a guest housech na obydlených ostrovech, kde mimo turistů trvale bydlí i místní. 

Každá volba má svoje pro i proti. Pokud hledáte dokonalý ráj, kde je vše přizpůsobené a učesané ke vkusu turistů z celého světa, resort pro vás bude ta pravá volba. Ideální je také v případě, pokud cestujete s dětmi. Na rozdíl od obydlených ostrovů se v resortu můžete volně pohybovat v plavkách a vychutnat si svůj oblíbený alkoholický drink. Za pobyt v resortu si ale připlatíte.

Při ubytování na obydleném ostrově zase poznáte „ty pravé Maledivy“ a nahlédnete do místní kultury. Maledivy jsou muslimská země, takže zde platí přísný zákaz alkoholu a povinnost nosit vhodné oblečení. Ženy by měly mít zakrytá stehna, ramena a výstřih; muži by neměli chodit s odhalenou hrudí. Bikiny jsou povolené pouze na plážích pro turisty. Ač jsou místní na turistických ostrovech tolerantnější, je také třeba respektovat, že líbání a intimnosti na veřejnosti nejsou to pravé ořechové. 

Zajímavou možností je i kombinace obou variant – strávit nějaký čas mezi místními a nasát kulturu a jako třešničku na závěr si nechat kratší pobyt v resortu, který rozmazlí vaše smysly. 

 

 

Kolik stojí dovolená na Maledivách – ceny letenek, ubytování, dopravy a jídla

Pobyt v tomto tropickém ráji pořád patří mezi luxusní dražší dovolené, a to i v ekonomické variantě. Už ale nejde o výlet jen pro smetánku, s náklady se můžeme dostat na nižší desítky tisíc, stejně jako za podobnou dovolenou jinde v exotice. 

 

Letenky a doprava 

Na Maledivy neexistuje z České republiky přímá linka, vybírat můžete nejčastěji z letů s jedním přestupem. Pokud nechcete ukrajovat z dovolené zpožděnými lety a díky ztraceným kufrům pobyt trávit v teplácích z letiště, zvolte prověřené aerolinky. Mezi ty patří například Emirates, Qatar Airways a Turkish Airlines. Cesta trvá 12 až 15 hodin. Zpáteční letenky se v ekonomické třídě nejčastěji pohybují mezi 15 až 20 tisíci korun za osobu. 

Podle své trpělivosti i peněženky můžete zvolit i místní dopravu. Přesun na ostrovy je možný trajektem (od 1,5 do 20 dolarů), rychlolodí (od 25 dolarů), hydroplánem (200 až 300 dolarů) nebo vnitrostátním letem (od 100 dolarů).

 

Ceny za ubytování

Ceny se liší podle sezony, v plně turistických resortech bývají vyšší než na obydlených ostrovech. Tam lze pokoj pro 2 na týden pořídit mimo sezonu už od 7000 Kč, v resortu pak od 14 000 Kč. V hlavní sezoně prosince do dubna ceny za týden pro 2 začínají na 9000 Kč a 21 000 Kč v resortu.

Jako turista navíc zaplatíte zelenou daň, tzv. green tax, která dělá 6 dolarů na osobu, vč. dětí, respektive 3 dolary u menších ubytovacích zařízení.

 

Ceny v obchodech a restauracích

Na Maledivách si připlatíte řádově více, než v ostatních zemích jižní a jihovýchodní Asie. Díky malé rozloze pevniny nemají ostrovy dostatečnou produkci a téměř vše se dováží. 

Potraviny v obchodě: 2–3násobek běžných cen v ČR.

 

Nápoje: 

  • resorty – 1,5l voda od 3,5 dolarů, pivo 0,3 l od 6 dolarů, koktejly od 12 dolarů,
  • obydlené ostrovy – 1,5l voda cca 1 dolar, alkohol je zakázaný.

Jídlo: 

  • resorty – hlavní jídlo v restauraci od 20 dolarů,
  • obydlené ostrovy – jednodušší a „street food“ cca 10 dolarů za porci.

 

K cenám se automaticky připočítává navíc 12% daň a 10% poplatek za servis.

Přibližné životní náklady si můžete porovnat také přes Numbeo.

 

Dovolena na Maledivách

 

 

Co musíte na Maledivách vidět, zažít a ochutnat

Šnorchlování a potápění v azurových vodách Indického oceánu

Nenechte se ošálit klidným plážovým zenem, ten pravý rušný život najdete pod hladinou. Je málo míst na světě, kde můžete pozorovat barevný podvodní svět z takové blízkosti. Průzračné vody v lagunách kolem ostrovů jsou domovem více než 2000 druhů ryb a nespočtu dalších mořských živočichů. Téměř každý resort a hotel nabízí zapůjčení potřeb pro potápění a šnorchlování. Vyplatí se ale vyrazit i na organizované výlety, při kterých vás zavezou do vyhlášených oblastí v blízkosti korálových útesů, kde se sdružuje určitý druh ryb, nebo je největší rozmanitost živočichů. Němé divadlo se šnorchlem můžete hrát třeba s pamakrelou, skalárou, papouščí rybou – ploskozubcem nebo třeba klaunem očkatým, kterého znáte z filmu Hledá se Nemo. Maledivy jsou vyhlášené výskytem i větších živočichů jako jsou manty, delfíni nebo žraloci.

 

Tip: Šnorchlování se želvami

 

Mořské želvy patří mezi ohrožené druhy, z celkem 7 druhů jich 5 můžete spatřit u břehů Malediv. Nejčastěji se potkáte s karetou pravou (Eretmochelys imbricata) a karetou obrovskou (Chelonia mydas). Maledivci berou ochranu želv vážně, v roce 2011 založili Státní konzervační program.

Šnorchlování s těmito vzácnými starodávnými a elegantními živočichy je zážitek. Výlet s vyškoleným průvodcem trvá zhruba 2 hodiny a zaplatíte za něj kolem 30 dolarů. 

 

Vodní sporty všeho druhu

V hlavní roli azurová, křišťálově čistá voda, teplá jako kafe. Má celoročně neuvěřitelných 29 stupňů, příjemnější už to být nemůže. Pokud máte sportovního ducha a omrzí vás lenošení na lehátku, určitě se s tímhle živlem důkladně seznámíte. Můžete elegantně plout a ladit formu na paddle boardu, zažít bláznivou jízdu na banánu nebo si pořídit nezapomenutelnou fotku do alba několik metrů nad zemí při flyboardingu. Zvlášť mimo sezónu, kdy je větrno, budou ideální podmínky na kitesurfing a windsurfing.

 

Jednodenní nebo půldenní výlety a zážitky

 

Tip: Návštěva Male

 

Hlavní město Malediv je rozlohou jedno z nejmenších a nejhustěji obydlených hlavních měst na světě. Se svými 140 tisíci obyvateli je domovem více než třetiny obyvatel této jihoasijské země. Je protikladem odpočinku na ostrovech, představuje pulzující základnu, kde se kromě letiště nachází i většina státních institucí. Právě změť lidí, aut a motorek, které se křižují na 2 km2, vytváří atmosféru, kterou stojí za to zažít a pak rychle zmizet do klidu svého tropického ráje. Kompaktnost se projevuje i tím, že všechny atrakce najdete v centru několik desítek metrů od sebe, návštěva vám tedy nezabere dlouho.

V Male musíte navštívit vyhlášený rybí a ovocný trh. Nejrušněji tu bývá odpoledne, kdy rybáři dovezou čerstvý úlovek z moře k prodeji. Vy si můžete ulovit alespoň fotografii s obřími tuňáky nebo roztodivnými druhy ovoce a koření, které vůní omámí vaše smysly.

Nedaleko trhu se nachází Velká páteční mešita, významná architektonická a náboženská památka ze 17. století, zapsaná do světového dědictví UNESCO. Hned vedle mešity si můžete odpočinout v Sultánském parku. Dřív býval součástí areálu sultánova paláce a díky udržované zeleni a květinovým zahradám patří k nejhezčím veřejným prostorům v Male.

 

Tip: Kurz vaření maledivské kuchyně

 

Tradiční maledivskou kuchyni stojí za to ochutnat, je pikantní a nese vlivy indické gastronomie. Jejím základem jsou ryby a rýže, které si můžete dát na tisíc způsobů. Nejčastěji se setkáte s kari nebo smaženou rýží. Maledivci rozlišují dlouhá jídla, tzv. long eats – hlavní jídla v podobě snídaně, oběda a večeře a krátká jídla, tzv. short eats, pod které zařazují dezerty a malé smažené svačiny. Nenechte si ujít ochutnávku nápoje z mízy kokosové palmy, tzv. Raa, který se získává z kmene kokosové palmy.

Skutečným výletem do maledivské kultury je kurz vaření s místním kuchařem, který nabízí většina větších hotelů. Provede vás světem roztodivných surovin a koření. Jídlo je základem rodinného života, takhle exkurze vám o Maledivcích odhalí více, než si myslíte. A bonus? Lahodné jídlo na závěr. Co si připravíte, to si také sníte. Kurzy vaření většinou trvají 3 až 4 hodiny a stojí od 30 dolarů.

 

Už sníte o Maledivách? Bon voyage!

 

Tip: Pokud se chystáte vycestovat na zahraniční dovolenou, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Před cestou do banky nebo pojišťovny zkuste použít online kalkulačku cestovního pojištění, ať si uděláte představu o cenách.

 

 

 

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Tipy na výlety v okolí Nových Hradů

Máte rádi destinace, které nejsou přeplněné turisty? Místa, kde můžete prožít dovolenou v pohodě a klidu v přírodě? Přesně to vám nabídne Novohradsko. Nové Hrady jsou malebné jihočeské městečko, které leží uprostřed krásné a čisté přírody v podhůří Novohradských hor. Pokud do Nových Hradů zavítáte, naskytne se vám nespočet možností, kam se v okolí vypravit…

04.07.2022

Nejlepší tipy na zážitky a dárky pro páry

  Hledáte originální dárek pro svou drahou polovičku? Zapomeňte na obyčejné dárky a dejte šanci opravdovým zážitkům, na které budete vzpomínat celý život. Zážitků je celá řada. Pokud si tedy s jejich výběrem nevíte rady, inspirujte se níže našimi osvědčenými tipy na dárky pro dva, které obohatí společně strávené chvíle.   Masáže  Užijte si společně…

21.11.2021

8 tipů, kam zajít s dětmi, když v Praze prší

Venku je ošklivo a vy přemýšlíte, jak zabavíte vaše malé zvídavé ratolesti? Sepsali jsme pro vás tipy na zábavu, která se bude líbit celé rodině. Vyluštěte záhady v únikových hrách, obdivujte vlaky v Království železnic nebo si zaskákejte v Hop aréně v Čestlicích. Nápadů máme ale mnohem více, podívejte.   Království železnic V Království železnic…

03.05.2023

Co znamená Camino cesta? Aneb co obnáší pouť do Santiaga de Compostela?

  Camino, plným názvem Camino de Santiago, je historická poutní cesta vedoucí k hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiago de Compostela ve Španělsku. V překladu znamená „Cesta svatého Jakuba“. Tato cesta je víc než jen fyzická pout‘, je to také duchovní a osobní cesta, která nabízí únik z každodenního života a příležitost k…

25.05.2023

10 tipů na nejlepší lázeňské pobyty v ČR: Ideální relax pro dva

Věnujte dokonalý dárek vlastnímu zdraví. Přijeďte si odpočinout a načerpat nové síly do některých z nejkrásnějších lázní u nás. Lázeňské procedury jsou blahodárným balzámem pro tělo i duši. Vybrali jsme pro vás 10 tipů na ty nejzajímavější lázeňské pobyty, které si můžete vychutnat ve dvou. Mnoho tipů a široký výběr lázeňských pobytů najdete také na Spa.cz….

05.02.2023

Tipy, co podniknout o víkendu s rodinou nebo přáteli

Měli jste na víkend úžasné plány, které se na poslední chvíli zrušili a Vy stojíte opět na začátku vybírání a rozhodování? Samozřejmě, že byste mohli zůstat doma, pustit se do úklidu nebo posedět u televize. Česká republika je ale plná možností, které přímo vyzývají k výletu. Byla by škoda je nevyužít.  Pokud máte děti a…

16.09.2021

10 nejzajímavějších přírodních míst v ČR

Česká republika se může pochlubit celou řadou nádherných přírodních klenotů, které vynikají výjimečnou dechberoucí krásou. Pro naši vlast je typická úchvatná rozmanitost krajiny. Pokud toužíte spatřit jedinečné skalní útvary, opravdový pozůstatek pralesa, tajemná rašeliniště nebo takřka bezedné propasti, nemusíte cestovat za hranice. Všechny tyto přírodní skvosty se nachází i u nás! 1.    Pravčická brána (České…

11.08.2021

Nejkrásnější pláže světa

Po dlouhém období zimy přichází spolu s prvními letními teplotami i touha vystavit své tělo slunečním paprskům. Nejlákavěji působí představa oddat se hřejivému záření na krásném místě ideálně na mořském pobřeží. Nezáleží na tom, jestli to bude nekonečná záplava zlatého písku, odlehlá bílá zátoka se třpytivými tyrkysovými vodami nebo cokoli mezi tím.   Pro inspiraci…

08.12.2021

Tipy na nejlepší zážitkové restaurace v Praze

Na něco dobrého k jídlu si sem tam zaskočí každý. Co kdybyste si však odnesli z restaurace nejen plný žaludek, ale i příjemný zážitek na celý život? Přesně na to se zaměřují zážitkové restaurace, které následují stále populárnější trend fine dining. Samo jídlo je zde považováno za umění a často má pak restaurace sama o sobě neopakovatelnou…

20.10.2021

30 tipů, kam vyrazit s dětmi v Praze

  Zabavit děti může být pořádný oříšek. Pokud vám dochází nápady, kam s dětmi v Praze vyrazit, inspirujte se našimi tipy. Nalezte mezi nimi atrakce pro všechny věkové kategorie a roční období. A na své si přijdou nejenom děti, skvělou zábavu si užijí i dospělí. Do hlavního města za zvířátky Zoo Praha Pražská zoologická zahrada patří…

30.01.2024

Diskuze k článku

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář