Logo

Tipy na výlety v okolí Nových Hradů

04.07.2022

Máte rádi destinace, které nejsou přeplněné turisty? Místa, kde můžete prožít dovolenou v pohodě a klidu v přírodě? Přesně to vám nabídne Novohradsko. Nové Hrady jsou malebné jihočeské městečko, které leží uprostřed krásné a čisté přírody v podhůří Novohradských hor. Pokud do Nových Hradů zavítáte, naskytne se vám nespočet možností, kam se v okolí vypravit na výlet, a to pěšky, na kole, vlakem nebo autem. V horkém létě se navíc krásně zchladíte se v hlubokých lesích Novohradských hor, všudypřítomných rybnících či nedalekých pískovnách.

1. Hrad Nové Hrady: Dominanta, kterou nelze vynechat

Přímo na jihozápadním okraji města lze navštívit stejnojmenný hrad Nové Hrady, který byl založen ve 2. polovině 13. století. Za vlády Rožmberků došlo k jeho vrcholně gotické přestavbě. Později byl několikrát dobyt, k dalšímu poškození došlo při zemětřesení a kvůli výbuchu střelného prachu po úderu bleskem.

V letech 1619 až 1945 byl hrad ve vlastnictví rodu Buquoy, ale již od 17. století sloužil převážně k hospodářským účelům, protože došlo k vybudování pohodlného rezidenčního sídla přímo v jádru města.

Hrad Nové Hrady se může pochlubit jedním z nejhlubších hradních příkopů u nás. Při prohlídce interiéru je možné obdivovat například rozsáhlou buquoyskou knihovnu či sbírku hyalitového skla.

2. Terčino údolí: Na procházku romantickým lesoparkem

Terčino údolí se nachází západně od Nových Hradů a je dobře dosažitelné i pěšky. Již v 18. století zde začal na popud hraběnky Terezie Buquoiové vznikat malebný lesopark, který svádí dodnes k poklidným procházkám a relaxaci.

Součástí Terčina údolí je několik romantických dobových staveb, stejně jako lavičky lákající k posezení, mosty přes říčku Stropnici a další krajinářské prvky. Dominantou údolí je přibližně 20 metrů vysoký umělý vodopád z počátku 19. století.

Kdo projde údolím až k samotnému konci, může si prohlédnout rovněž obdivuhodně zachovalou pozdně gotickou tvrz Cuknštejn.

3. Dobrá Voda: Oáza klidu s léčivými prameny

Dobrá voda je malá osada v Novohradských horách, která spadá pod katastrální území sousední Horní Stropnice. Leží přibližně 11 km od Nových Hradů a čítá pouhých několik desítek obyvatel.

Dominantou vísky je velký poutní kostel Panny Marie Těšitelky, který zde byl postaven v první třetině 18. století. Každoročně k němu míří mnoho poutníků a turistů, místu se dokonce přezdívá „jihočeské Lurdy“.

Dobrá Voda si svůj věhlas získala především přítomností léčivého pramene. Ten vykazuje mírnou radioaktivitu a měl způsobit i nejedno zázračné uzdravení. Není proto divu, že zde kvůli němu byly v minulosti zbudovány dokonce lázně.

 

Tip: Kde se ubytovat? Penzion Kamínek je ideálním místem pro rodinné pobyty, cyklistiku, turistiku i skupinové pobyty jako např. sportovní soustředění. Nachází se jen pár kilometrů od Nových Hradů na pomezí Novohradska a Třeboňska na samotě uprostřed luk a lesů. Hosty potěší skvělou kuchyní, komfortním ubytováním v pokojích či bungalovech a malým zahradním wellness s koupacím sudem.

 

4. Hojná voda: Vzhůru do pralesa

V blízkosti Dobré Vody, avšak ještě hlouběji do srdce Novohradských hor, leží Hojná Voda. I tato maličká obec spadá pod katastr Horní Stropnice. A jak její jméno napovídá, také zde se nachází léčivý pramen. Ten měl být dokonce objevený již v roce 1564.

Přímo v obci lze obdivovat starou zvonici, která zde jako jediná zůstala po zboření kostela a původně měla sloužit jako strážní věž. Nádherné výhledy do okolní krajiny se pak naskytnou z místa, kde se nachází tzv. zvon setkávání.

Za návštěvu rozhodně stojí i prales Hojná Voda, který se rozkládá na úpatí hory Vysoká. Prochází tudy naučná stezka, která nabízí příjemnou procházku, během které lze obdivovat pozůstatky původního horského smíšeného lesního porostu.

 

5. Gmünd: Na skok k rakouským sousedům

Z Nových Hradů je to pouhých 17 km do malebného rakouského městečka Gmünd, které je součástí turisticky oblíbené oblasti Waldviertel. Rozkládá se v těsné blízkosti českých hranic a ze sousedních Českých Velenic ho lze navštívit pohodlně i pěšky nebo na kole.

Největším lákadlem nejen pro rodiny s dětmi jsou bezesporu termální lázně Sole-Felsen-Bad. Nabízí zážitkové a termální bazény se slanou vodou, vířivky, stejně jako bohatý saunový svět.

Za prohlídku stojí i samotný Gmünd, jehož srdcem je historické náměstí Stadtplatz s dobře zachovalými renesančními městskými domy. Dominantou je budova radnice ze 16. století, v níž sídlí městské muzeum, kde se lze dozvědět spoustu informací o historii města a celého Waldviertelu.

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

10 tipů na nejlepší lázeňské pobyty v ČR: Ideální relax pro dva

Věnujte dokonalý dárek vlastnímu zdraví. Přijeďte si odpočinout a načerpat nové síly do některých z nejkrásnějších lázní u nás. Lázeňské procedury jsou blahodárným balzámem pro tělo i duši. Vybrali jsme pro vás 10 tipů na ty nejzajímavější lázeňské pobyty, které si můžete vychutnat ve dvou. Mnoho tipů a široký výběr lázeňských pobytů najdete také na Spa.cz….

05.02.2023

30 tipů, kam vyrazit s dětmi v Praze

  Zabavit děti může být pořádný oříšek. Pokud vám dochází nápady, kam s dětmi v Praze vyrazit, inspirujte se našimi tipy. Nalezte mezi nimi atrakce pro všechny věkové kategorie a roční období. A na své si přijdou nejenom děti, skvělou zábavu si užijí i dospělí. Do hlavního města za zvířátky Zoo Praha Pražská zoologická zahrada patří…

30.01.2024

Tipy, co podniknout o víkendu s rodinou nebo přáteli

Měli jste na víkend úžasné plány, které se na poslední chvíli zrušili a Vy stojíte opět na začátku vybírání a rozhodování? Samozřejmě, že byste mohli zůstat doma, pustit se do úklidu nebo posedět u televize. Česká republika je ale plná možností, které přímo vyzývají k výletu. Byla by škoda je nevyužít.  Pokud máte děti a…

16.09.2021

Nejkrásnější pláže světa

Po dlouhém období zimy přichází spolu s prvními letními teplotami i touha vystavit své tělo slunečním paprskům. Nejlákavěji působí představa oddat se hřejivému záření na krásném místě ideálně na mořském pobřeží. Nezáleží na tom, jestli to bude nekonečná záplava zlatého písku, odlehlá bílá zátoka se třpytivými tyrkysovými vodami nebo cokoli mezi tím.   Pro inspiraci…

08.12.2021

Tipy na nejlepší zážitkové restaurace v Praze

Na něco dobrého k jídlu si sem tam zaskočí každý. Co kdybyste si však odnesli z restaurace nejen plný žaludek, ale i příjemný zážitek na celý život? Přesně na to se zaměřují zážitkové restaurace, které následují stále populárnější trend fine dining. Samo jídlo je zde považováno za umění a často má pak restaurace sama o sobě neopakovatelnou…

20.10.2021

10 nejzajímavějších přírodních míst v ČR

Česká republika se může pochlubit celou řadou nádherných přírodních klenotů, které vynikají výjimečnou dechberoucí krásou. Pro naši vlast je typická úchvatná rozmanitost krajiny. Pokud toužíte spatřit jedinečné skalní útvary, opravdový pozůstatek pralesa, tajemná rašeliniště nebo takřka bezedné propasti, nemusíte cestovat za hranice. Všechny tyto přírodní skvosty se nachází i u nás! 1.    Pravčická brána (České…

11.08.2021

8 tipů, kam zajít s dětmi, když v Praze prší

Venku je ošklivo a vy přemýšlíte, jak zabavíte vaše malé zvídavé ratolesti? Sepsali jsme pro vás tipy na zábavu, která se bude líbit celé rodině. Vyluštěte záhady v únikových hrách, obdivujte vlaky v Království železnic nebo si zaskákejte v Hop aréně v Čestlicích. Nápadů máme ale mnohem více, podívejte.   Království železnic V Království železnic…

03.05.2023

Co znamená Camino cesta? Aneb co obnáší pouť do Santiaga de Compostela?

  Camino, plným názvem Camino de Santiago, je historická poutní cesta vedoucí k hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiago de Compostela ve Španělsku. V překladu znamená „Cesta svatého Jakuba“. Tato cesta je víc než jen fyzická pout‘, je to také duchovní a osobní cesta, která nabízí únik z každodenního života a příležitost k…

25.05.2023

Jak vybrat dovolenou na Maledivách: kompletní průvodce

Výlet na Maledivy není další obyčejnou plážovou dovolenou. Ten obrázek se vám totiž vryje do paměti. Je to nezapomenutelná kombinace jemného bílého písku, neuvěřitelně azurově modrého oceánu a svěží zeleně, která přitahuje oči. Čistá krása nádherné přírody kolem je návyková, pohltí vás a naladí na odpočinkovou vlnu. Tenhle ostrovní stát na jihu Asie tvoří v Indickém…

09.01.2022

Nejlepší tipy na zážitky a dárky pro páry

  Hledáte originální dárek pro svou drahou polovičku? Zapomeňte na obyčejné dárky a dejte šanci opravdovým zážitkům, na které budete vzpomínat celý život. Zážitků je celá řada. Pokud si tedy s jejich výběrem nevíte rady, inspirujte se níže našimi osvědčenými tipy na dárky pro dva, které obohatí společně strávené chvíle.   Masáže  Užijte si společně…

21.11.2021

Diskuze k článku

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář