Logo

Je zážitek vhodný dárek? A pro jakou příležitost se nejvíce hodí?

01.07.2021

Stáří – nutí nás zapomínat. Ale jsou věci, které zapomenout jen tak nejde. Až budete ve vyšším věku, nebudete si pamatovat, jaký náhrdelník, šaty, či kabelku jste dostali. Na materiální věci se vzpomíná těžko.

Ale co si s jistotou vybavíte, jsou zážitky. Jak jste se cítili po seskoku padákem, jak vás bolely nohy, když jste se pokoušeli pokořit nejbližší horu. To vše jde se vzpomínkou prožít znovu.

 

O vzpomínkách Anatole France hovoří takto:

„Ve vzpomínkách si udělejte občas úklid. Vymeťte zbytečné, spalte chmurné, oprašte příjemné a vyleštěte radostné zážitky své minulosti.“

Často si drtivá většina lidí láme hlavu s tím, co dát milované osobě k narozeninám, vánocům nebo výročí. Pro samé vymýšlení zapomínají na to nejcennější – čas. Darovaný čas, který má člověk sám pro sebe, nebo pro své nejbližší je to, po čem touží všechna lidská srdce.

S časem se pojí nezapomenutelné zážitky a chvíle, na které chceme ve stáří vzpomínat. Každý chce svým vnoučatům vyprávět, jak se poznal s jejich babičkou/dědou a co společně prožili. Proto je dobré tyto vzpomínky shromažďovat.

Proč je zážitek dobrým dárkem?

Pojďme se tedy podívat, proč je zážitek vhodný i jako dárek.

Na krásné okamžiky se těšíme

Všichni si jistě vybavíme to napětí a nedočkavost, když nás čeká nějaká velká událost. Například před dovolenou – rádi plánujeme, hledáme místa, která chceme navštívit, představujeme si, jaké to asi bude.

Tento fakt můžeme podložit i vědecky. V roce 2014 vyšla v Psychological Science studie “Waiting for Merlot”, která potvrzuje, že velkým plusem zážitkových dárku je to, že vy člověku vyvolávají pocit štěstí mnohem dřív, než nastanou.

Dobrá investice

Existují i další studie věnující se zážitkovým dárkům. Studie vydaná ve stejném roce nese název “The hidden cost of value-seeking” a zabývá se tím, jak se lidé cítí po tom, co dostanou materiální a zážitkový dárek.

Z této studie lze vypíchnout jeden důležitý závěr. Nové zkušenosti a zážitky nám přináší mnohem více štěstí, spokojenosti a pozitivních emocí, než jakákoli jiná věc. Proto, když chcete investovat do štěstí, investujte do zážitků.

Umocněné štěstí = sdílené štěstí

Jak již bylo řečeno, společně strávený čas je to, co nás naplňuje. Když s někým sdílíme krásné chvíle, štěstí a radost se násobí a upevňuje to vzájemný vztah lidí. Stejný účinek má sdílené nadšení po dokončení zážitku – teď už máte výmluvu pro sdílení fotek na sociálních sítích.

 

Nulová závist a zklamání

Jedním velkým plusem u zážitkových dárků je to, že se vyhnete srovnávání, soupeření a závisti. U materiálních dárků totiž vždycky může mít někdo něco většího, dražšího nebo lepšího.

Navíc pokud jste plní očekávání, přejete si nejnovější iPhone a potom dostanete starší model Samsungu, s jistotou vás čeká zklamání. Kdo není naplněn velkým očekáváním, je potom mile překvapen.

U zážitkových dárků nikdy nevíte co čekat. A o svých pocitech, budete schopni vyprávět i po 10ti letech.

Zkušenosti formují naši osobnost

To, kým jsme, je pouze souhrn našich zkušeností, špatných či dobrých zážitků. Ať chceme, nebo nechceme, životní události nám udělují lekce a vytváří náš charakter.

 

K jaké příležitosti darovat zážitek?

Jestliže přemýšlíte, kdy je vhodná chvíle, darovat zážitek, přestaňte si lámat hlavu. Příležitost pro zážitkové dárky je VŽDY!

Narozeniny

U narozeninových dárků je důležité nezapomenout na záliby a vášně oslavence. Můžete samozřejmě upéct narozeninový dort – jistě vaše snaha nepřijde vniveč. Ale když přijdete s něčím originálním (např. masáž, poukaz na střelbu z různých zbraní, projížďka sportovním vozem), budete za hvězdu a radost obdarovaného vás pohltí.

Výročí

Na výročí se hodí spíše dárky, které vyjádří vaši lásku. Zde se hodí uplatnit pravidlo společně stráveného času. Takový wellness pobyt ve dvou nebo romantická večeře na netradičním místě ocení žena i muž. Tyto zážitky lze ještě přizpůsobit zálibám partnera/partnerky.

Vánoce

Vánoce jsou ideálním časem pro trošku adrenalinu. Nudu v životě zažíváme všichni, proč tento stereotyp tomu druhému neoživit tandemovým seskokem nebo létáním ve větrném tunelu?

Ale pozor – není dobré věnovat tandemový seskok nebo bungee jumping někomu, kdo má strach z výšek.

 

Jestli jste do téhle chvíle váhali, zda je zážitek dobrou volbou, snad jsme vás přesvědčili o tom, že není. Protože zážitek je tou NEJLEPŠÍ volbou! Tak hurá za svými sny a také vyrazte sbírat vzpomínky!

 

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Jak vybrat dovolenou na Maledivách: kompletní průvodce

Výlet na Maledivy není další obyčejnou plážovou dovolenou. Ten obrázek se vám totiž vryje do paměti. Je to nezapomenutelná kombinace jemného bílého písku, neuvěřitelně azurově modrého oceánu a svěží zeleně, která přitahuje oči. Čistá krása nádherné přírody kolem je návyková, pohltí vás a naladí na odpočinkovou vlnu. Tenhle ostrovní stát na jihu Asie tvoří v Indickém…

09.01.2022

10 tipů na originální dárky

Chystáte se na narozeninovou oslavu svého bratra, svatbu nejlepších přátel, výročí svých prarodičů či na jinou speciální událost? Rádi byste přišli s opravdu speciálním dárkem, o kterém budou všichni přítomní ještě chvíli mluvit? Během roku máme příležitostí k obdarovávání svých blízkých mnoho. Může být těžkým oříškem vymyslet originální a nápaditý dárek. Je jasné, že nápad…

25.06.2021

Jak vybrat vhodný zážitek pro partnera/partnerku?

Vybrat dárek pro svou drahou polovičku může být někdy oříšek. Přestože se navzájem znáte, je těžké vybrat něco, co jste ještě nedělali. Víte, že nejlepšími dárky bývají zážitky? Vybírání dárku pro partnera či partnerku není jak vybírat dárek pro mámu, které můžeme koupit vysavač nebo vařečku a ona bude skákat radostí. U milované osoby se…

10.07.2021

Nejlepší tipy na zážitky a dárky pro páry

  Hledáte originální dárek pro svou drahou polovičku? Zapomeňte na obyčejné dárky a dejte šanci opravdovým zážitkům, na které budete vzpomínat celý život. Zážitků je celá řada. Pokud si tedy s jejich výběrem nevíte rady, inspirujte se níže našimi osvědčenými tipy na dárky pro dva, které obohatí společně strávené chvíle.   Masáže  Užijte si společně…

21.11.2021

Tipy na nejlepší zážitkové restaurace v Praze

Na něco dobrého k jídlu si sem tam zaskočí každý. Co kdybyste si však odnesli z restaurace nejen plný žaludek, ale i příjemný zážitek na celý život? Přesně na to se zaměřují zážitkové restaurace, které následují stále populárnější trend fine dining. Samo jídlo je zde považováno za umění a často má pak restaurace sama o sobě neopakovatelnou…

20.10.2021

Diskuze k článku

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář