O benefitech saunování se diskutuje již tisíce let. Saunování není tudíž žádný novodobý výmysl, jak se dokonale zrelaxovat a udělat něco navíc i pro své zdraví. Terapie vysokou teplotou přináší mnoho blahodárných účinků. Některé z nich jsou již i klinicky ověřené. Během pobytu v sauně se doslova všeho zbavujeme. Oblečení, stresu i staré kůže. Dochází ke zrychlení tělního pulsu, zvýšení teploty těla a pocení, což působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním. Saunování přináší i jiné výhody, avšak to není pro každého. Kdo by měl raději návštěvu sauny vynechat? Čtěte dál a dozvíte se více o výhodách a rizicích saunování.
Kdo nebyl v sauně, jakoby neexistoval
Není žádným tajemstvím, jak taková sauna vypadá a jaké v ní bývá velké teplo. Minimálně alespoň jednou za život navštívil saunu snad každý. Existuje několik místností s různě vysokou teplotou a vlhkostí, některé jsou i s příjemnou vonnou esencí, takže je z čeho vybírat.
Nejnavštěvovanější je finská sauna, kde zpravidla bývá suché teplo, nízká vlhkost a teplota od 60° do 100 °C. V ostatních typech saun je zpravidla nižší teplota a vyšší vlhkost, dobrým příkladem jsou parní sauny. Vlhkost v parní sauně dosahuje až 100 % a teplota se pohybuje od 40° do 50 °C. Velkým trendem poslední doby jsou i tzv. herbal sauny či bylinkové sauny. Součástí herbal sauny, jak už název napovídá, je intenzivní aromaterapie, kterou nikde jinde si nelze dopřát po delší čas a doporučuje se zejména těm, kteří teprve se saunováním začínají.
Mezi sauny patří rovněž infrasauny, které se zejména odlišují tím, že dodávají tělu přímé teplo, nikoli místnosti, jak se děje v klasických saunách. V infrasaunách se obvykle teplota pohybuje kolem 60 °C a nejčastěji si infrasaunu dopřávají lidé s bolestmi zad, svalů či artritidou. Podobné účinky saunování přináší i jiné sauny, tudíž záleží na preferencích a volbě každého.
Výhody a příznivé účinky saunování
Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění
Během jedné studie provedené ve Finsku, která sledovala 2 315 mužů ve věku 42 až 50 let v průběhu 20 let, došlo ke zjištění, že ti, co chodí pravidelně do sauny, mohou mít nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Dalším zajímavým poznatkem této studie také je, že čím byla návštěva sauny častější, tím byla pravděpodobnost náhlé srdeční smrti a pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění nižší. Studie rovněž spojovala saunování s nižším rizikem demence a Alzheimerovy choroby, to se ale doposud nepotvrdilo.
Zmírňuje bolest
Saunování je prospěšné i při bolestech, ztuhlosti kloubů či artritidě. V sauně je vhodné ulevit si i při bolestech hlavy a napětí. Během saunování se do těla uvolňují endorfiny, které mohou zlepšit náladu a pozitivně působit ke zmírnění či odstranění bolesti. Saunu je také vhodné navštívit po tréninku. Při saunování dochází k uvolnění všech napjatých svalů a dřívější regeneraci po sportovním výkonu. Svaly jsou poté pružnější a poddajnější.
Odstraňuje stres
V sauně nelze dělat nic jiného než jen relaxovat. Je jen málo míst, kde není dostupné wi-fi a kam mobilní telefon nelze vzít. Asi si jen stěží lze představit, že během saunování je možné řešit jakékoliv pracovní povinnosti. Pobyt v sauně umožňuje alespoň na chvíli zapomenout a odhodit veškeré strasti a problémy. V saunách určených pro veřejnost je i zakázáno cokoliv řešit a rušit tím zasloužený odpočinek ostatních. O takový nepříjemný zážitek nikdo nestojí.
Pomáhá na ekzémy a kožní problémy
Pravidelné saunování prokazatelně pomáhá rovněž lidem s některými ekzémy a kožními problémy. Například lidé s psoriázou mohou během saunování zaznamenat zmírnění příznaků, avšak u lidí s atopickou dermatitidou dochází spíše ke zhoršení. Vždy je proto lepší si zjistit předem, jestli je sauna pro konkrétní kožní problém vhodná. Obecně ale pravidelné saunování pomáhá celkovému zdraví pokožky. Stává se pevnější, pružnější a na první pohled i čistější.
Přináší úlevu astmatikům i alergikům
Blahodárné účinky přináší saunování i lidem s astmatem a alergií. Ze všeho nejvhodnější je ke zmírnění příznaků u astmatiků a alergiků parní sauna. Pára v parní sauně pomáhá zvlhčit a otevřít dýchací cesty, uvolnit hleny a snížit stres. Zároveň funguje jako zvlhčovač vzduchu, čistí nosní cesty a usnadňuje dýchání.
Kdy není vhodná sauna?
Naopak saunování se nedoporučuje lidem s kardiovaskulární poruchou nebo lidem, kteří v nedávně době prodělali infarkt. Protože během saunování dochází k silnému pocení a zvýšení srdeční frekvence. Stejně tak se mají saunování vyvarovat lidé se snížením krevním tlakem. I ženám v očekávání či dětem do 6 let se saunování příliš nedoporučuje. A ačkoliv saunování snižuje výskyt respiračních onemocnění, není saunování vhodné ani během nemoci.
Pravděpodobnost zdravotních rizik se zvyšuje i v případě požití alkoholu před nebo během saunování. I během krátkého pobytu v sauně dochází ke ztrátě tekutin a hrozí riziko dehydratace, hypotenze, arytmie a náhlé smrti. Riziko dehydratace se zvyšuje i u lidí s onemocněním ledvin. Zvýšená teplota může také vyvolat nevolnost a závratě. Zdravotní rizika se naopak snižují při dodržování pitného režimu a dodržování maximálně stanovené doby saunování. Alespoň ze začátku by pobyt v sauně neměl překročit 5 minut a raději s každou další návštěvou sauny čas postupně prodlužovat.
Diskuze k článku