Logo

Zážitky s rumem napříč republikou

16.10.2021
Super zážitky

 

Existuje mnoho rozličných způsobů, jak konzumovat rum. A značná pestrost panuje také mezi jednotlivými druhy rumů, které se od sebe navzájem odlišují nejenom svou barvou, ale i obsahem alkoholu a chutí. Tento lahodný alkoholický nápoj tak nabízí tisíce zajímavých možností, jak si jej náležitě vychutnat. Kam se vypravit za těmi nejlepšími rumovými zážitky?

Když se řekne rum…

Mnoho lidí si pochopitelně představí spíše českou náhražku rumu, která se od roku 2003 prodává pod označením „tuzemák“, případně „tuzemský“. Tato lihovina ale nemá s pravým rumem prakticky nic společného. 

Rum je alkoholický nápoj, jehož základní ingredienci tvoří cukrová třtina. Ta se používá nejčastěji v podobě melasy, což je hustá tmavá (až černá) šťáva, která vzniká lisováním cukrové třtiny a která obsahuje okolo 50 % cukru. Následuje proces fermentace (přeměny cukrů na alkohol) a destilace (oddělení vody). Na závěr je třeba nechat rum ještě dozrát, což trvá nejčastěji zhruba 1 rok.

Nejdelší historii má rum pochopitelně v těch oblastech světa, kde se tradičně pěstuje cukrová třtina:

 • Karibské ostrovy (Kuba, Dominikánská republika, Haiti, Barbados, Martinik, Jamajka, Trinidad a Tobago, Guadeloupe, Svatá Lucie aj.),
 • pevninská část Střední Ameriky (Nikaragua, Guatemala, Panama, Kostarika),
 • Jižní Amerika (Francouzská Guyana, Kolumbie, Venezuela, Peru, Brazílie),
 • ostrovy v Indickém oceánu (Mauricius, Madagaskar, Réunion, Seychely),
 • Indie,
 • Austrálie.

Není bez zajímavosti, že neexistuje žádný jednotný postup, jak se rum připravuje. V tomto směru tudíž panují značné regionální rozdíly, což se odráží i v obrovské pestrosti rumů. Velké odlišnosti se týkají zejména samotného procesu výroby, množství obsaženého alkoholu, doby zrání, stejně jako barevného odstínu, chuti a vůně výsledného nápoje.

Super zážitky

 

Jak se vyrábí tuzemák?

Hlavní složky tuzemáku tvoří potravinářský líh, voda a aromata (například v podobě rumové tresti). Pro výrobu se tudíž nepoužívá cukrová třtina, a proto tento nápoj na základě platné legislativy EU ani nemůže nést označení „rum“. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 37,5 až 40 procenty.

Rumové bary a degustace rumů

Jedinečnou atmosféru, která připomíná prosluněný Karibik, lze nasát v některém z kubánských barů. A nouze zde není pochopitelně ani o rum, který k ostrovům v Karibském moři zkrátka neodmyslitelně patří. Právě kubánské bary bývají zdrojem těch nejkouzelnějších rumových zážitků.

Toužíte se ocitnout v rumovém ráji a potěšit své chuťové pohárky na maximální možnou míru? Většina rumových barů pořádá i řízené (anebo neřízené) rumové degustace. Vypravte se na pomyslnou rumovou cestu kolem světě a ochutnejte exkluzivní vzorky, které běžně jen stěží seženete.

 

Kubánské bary v Praze

La Bodeguita del Medio

La Bodeguita del Medio je tradiční kubánský bar s restaurací, kde si můžete kromě výtečných rumů a rumových koktejlů pochutnat i na tradičních karibských pokrmech včetně steaků a čerstvých ryb. Nouze zde není ani o živou hudbu, pochopitelně zejména tu kubánskou. 

Bar se nachází nedaleko Staroměstského náměstí.

La Macumba Latino Music bar

Kdo chce spojit rumové zážitky s živým prostředím a podmanivou hudbou, může zamířit na Anděl do  La Macumba Latino Music baru. V nápojovém lístku nechybí řada prémiových karibských i dalších skvělých rumů a rumových koktejlů. Bar je navíc vhodným místem pro konání netradičního firemního večírku, narozeninové oslavy nebo jiné slavnostní i neformální události.

La Casa de La Havana vieja

Prostředí baru La Casa de La Havana vieja vás rázem přenese do atmosféry koloniální Kuby. Samozřejmostí je pestrá nabídka rumů a z nich připravovaných nápojů, stejně jako pravidelné pořádání rumových degustací. Zážitek z rumové ochutnávky doplní živá latinskoamerická hudba.

Rumový bar je situován na Novém městě.

Některé další kubánské a rumové bary v Praze:

 

Kubánské bary v Brně

CUBANA bar

Za rumovou zábavou se mohou Brňané vypravit například do CUBANA baru na Jezuitskou 3. Nápojový lístek obsahuje takřka 500 rumů a nechybí ani alkoholické koktejly, u kterých je rum jejich nezbytnou přísadou (Cuba Libre, Daiquiri aj.).

CUBANA bar, který vyniká příjemným prostředím a přátelskou atmosférou, má několik salónků a taneční parket. 

Havana restaurant

Ti, kteří propadli podmanivému kouzlu rumů, by si neměli nechat ujít návštěvu kubánské restaurace a baru Havana restaurant v brněnské Líšni. Právě zde pravděpodobně seženou i vzácné kousky, o kterých nikde jinde ani neslyšeli. K dispozici je tu totiž neuvěřitelných přibližně 2 000 druhů rumů, které pochází z více než 80 zemí světa. Místní kolekce rumů dokonce aspiruje na zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

 

Kubánské bary v Ostravě

Rio bar Ostrava

Místem, kde to v Ostravě skutečně žije, je Rio bar, který leží přímo na slavné Stodolní. Prostory podniku jsou oživené o příjemnou zahrádku ve dvoře a atmosféru podpoří hudební produkce. Za pozornost stojí i fakt, že je zde k dostání rovněž vodní dýmka včetně mnoha druhů tabáku.

Floridita club

Kde jinde než opět na Stodolní, se nachází i Floridita club. Oblíbený kubánský bar, ve kterém je možné okusit pestrou škálu především alkoholických koktejlů a rumových nápojů. Skvělou atmosféru v kubánském duchu nápaditě dotváří umělá písečná pláž.

 

Specializované prodejny rumů

Milovníci kvalitních rumů se obvykle nespokojí s pouhou konzumací oblíbeného nápoje v baru, ale s oblibou si kupují vybrané lahve i domů. A nezřídka se jim povede vybudovat opravdu zajímavá a hodnotná sbírka. Ty nejlepší kousky se dají pochopitelně sehnat především ve specializovaných prodejnách.

Prodejny rumů – Praha

RUMAKOshop

Podniková prodejna RUMAKOshop a zároveň showroom se nachází na Praze 5. Nabízí prémiové karibské rumy především z Dominikánské republiky (výrobce Oliver & Oliver), Barbadosu, Svatého Kryštofa a Nevisu, stejně jako z Panamy, Francouzské Guyany a některých dalších známých rumových regionů. Pro nadšence do rumů je jistě zajímavá informace, že zde probíhají i rumové degustace vedené kvalifikovanými odborníky.

Kromě rumů zde lze nakoupit také další destiláty (koňaky, giny, whisky aj.). Vedle kamenné prodejny má RUMAKOshop internetový obchod. 

Alkohol.cz

Alkohol.cz je známý především jako e-shop s úctyhodnou nabídkou alkoholických nápojů. Kdo si však touží odnést domů své „úlovky“ osobně, může zamířit také do kamenné prodejny, která sídlí na Praze 3. 

Milovníci rumů mohou vybírat takřka z 1 400 druhů. Převažují žádané karibské rumy, ale nechybí ani méně známé značky z různých koutů světa, stejně jako opravdové skvosty v hodnotě několika desítek tisíc korun. A pořídit zde lze i cachaça, což je tradiční brazilský nápoj připomínající rum, který se však vyrábí ještě ze zelené cukrové třtiny.

Wine House

Jak již název napovídá, Wine House se specializuje hlavně na prodej vína. Za povšimnutí ale stojí i slušná nabídka jiných alkoholických nápojů včetně rumů. Sortiment zahrnuje mimo jiné rumy tmavé, bílé, zlaté, námořnické, kořeněné a ochucené

Také v tomto případně mohou zákazníci zamířit i do kamenné výdejny, přímo v Praze jsou rovnou tři

BEST DRINK

Labužníky, kteří vyhledávají opravdové speciality, jistě zaujme BEST DRINK. Tento internetový i kamenný obchod (Praha 9) prodává nejenom tradiční karibské rumy světoznámých značek, ale rovněž kořeněné varianty, nápoje typu cachaça a v neposlední řadě tzv. rumové elixíry. Rumový elixír je vlastně rumovým likérem, vyznačuje se totiž nižším obsahem alkoholu, navíc je dochucovaný například medem, čímž vynikne jeho nasládlá chuť.

Prodejny rumů – Brno

Rumotéka Nejlepší rumy

Svým názvem Nejlepší rumy nezapře e-shop svou specializaci. Vlastní kolekci rumů zde můžete snadno obohatit o opravdu zajímavé kousky z Karibiku i jiných koutů světa. Pochopitelně jsou zde zastoupeny všechny známé značky (Capitain Morgan, Havana, Diplomatico, Zacapa aj.) včetně prestižních kousků (J.M. Rhum, Millonario XO). 

Pro vybrané rumy je možné se po domluvě zastavit osobně, a to v Brně-Králově Poli.

INTERDRINKS

Z několika set druhů rumů si mohou vybírat návštěvníci v prodejně INTERDRINKS. Ta funguje jako e-shop, zároveň má ale i kamennou prodejnou v Brně, a to přímo v centru města na Nových Sadech. 

Za zmínku stojí například kolekce rumů Plantation, které dozrávají v dubových sudech po koňaku, čímž získávají neopakovatelné vlastnosti. A pořídit zde lze i populární karibské rumy Don Espero či cachaça.

Prodejny rumů – Ostrava 

Rumpa-Drinks

Rumotéka Rumpa-Drinks sídlí v Ostravě-Mariánských horách. Seženete zde pestrou paletu značkových rumů, ale klidně i víno, vodku, koňak, gin a jiné destiláty. Prodejna se může pochlubit také bohatým sortimentem doutníků

Kromě kamenné prodejny lze zboží objednávat i přes internet.

RUMAKOshop

Již zmíněný obchod RUMAKOshop má kromě hlavního města pobočku také v Ostravě, která zde funguje jako výdejna. Zákazníci sem proto mohou osobně zamířit pro vyzvednutí objednávky uskutečněné přes e-shop.

Další zajímavé prodejny rumů v ČR

Alter Ego

Kamenná prodejna Alter Ego, která se specializuje na rumy a další destiláty, se nachází také ve Frýdku-Místku. Návštěvníci si mohou vybírat z široké palety kvalitních prémiových rumů světoznámých značek (Diplomático, Zacapa, Don Papa aj.) včetně těch, které se hodí i jako investice

Také Alter Ego pořádá zážitkové ochutnávky rumů formou řízené degustace.

Můj Rum

Pod výstižným názvem Můj rum se ukrývá e-shop a kamenná prodejna v Písku. Je určený zejména pro ty, kteří se zamilovali do opravdu kvalitních rumů. Za zmínku stojí rovněž pravidelné degustační programy, z nichž některé jsou určeny i pro začátečníky, kteří se s rumy teprve seznamují.

Rumové zážitky v pohodlí domova

Soukromé rumové degustace

Nezapomenutelný rumový zážitek můžete prožít i v soukromí. Zkušený rumeliér za vámi přijede přímo domů nebo na určené místo a s sebou pochopitelně přiveze výtečné rumy, stejně jako zajímavé střípky o původu a historii tohoto lahodného alkoholického nápoje. 

A příležitost pro soukromou degustaci prémiových rumů se najde vždycky:

 • firemní večírek nebo teambuilding
 • oživení svatebního programu
 • rodinná oslava
 • rozlučka se svobodou
 • zábavná akce s přáteli

Soukromé rumové degustace pořádá například Rum House (Praha), RumMe (Brno), SPIRITS ORIGINAL (Ostrava) nebo Elvis & Frankie (Plzeňsko). 

Vyzkoušejte originální rumové předplatné

A ještě jeden tip pro opravdové fajnšmekry. Za pozornost stojí možnost zařídit si takzvané rumové předplatné, díky kterému si může každý v pohodlí vlastního domova vychutnat dohromady 36 vzorků exkluzivních rumů z celého světa. Každý měsíc se může těšit hned na 3 vzorky vybraných rumů včetně těch z limitovaných edicí, předplatné tak platí celý rok. Tato netradiční forma degustace rumů může i zajímavým dárkem.

Vsadit lze rovněž na různé degustační sety nebo dárkové sady rumů

Sdílejte článek

Pinterest

Podobné články

Tipy, co podniknout o víkendu s rodinou nebo přáteli

Měli jste na víkend úžasné plány, které se na poslední chvíli zrušili a Vy stojíte opět na začátku vybírání a rozhodování? Samozřejmě, že byste mohli zůstat doma, pustit se do úklidu nebo posedět u televize. Česká republika je ale plná možností, které přímo vyzývají k výletu. Byla by škoda je nevyužít.  Pokud máte děti a…

16.09.2021

Kam na koncerty vážné hudby v Praze

  Většina z nás má Prahu neodmyslitelně spojenou především s jedinečnými historickými památkami. Ale do hlavního města se vyráží také za kulturou a nezapomenutelnými hudebními zážitky. Již tradičně se zde konají i koncerty vážné hudby. Místa, kde se konají koncerty vážné hudby O Praze se říká, že patří k nejkrásnějším městům na světě. A pokud patříte k příznivcům podmanivého…

27.03.2024

Nejlepší tipy na zážitky a dárky pro páry

  Hledáte originální dárek pro svou drahou polovičku? Zapomeňte na obyčejné dárky a dejte šanci opravdovým zážitkům, na které budete vzpomínat celý život. Zážitků je celá řada. Pokud si tedy s jejich výběrem nevíte rady, inspirujte se níže našimi osvědčenými tipy na dárky pro dva, které obohatí společně strávené chvíle.   Masáže  Užijte si společně…

21.11.2021

8 tipů, kam zajít s dětmi, když v Praze prší

Venku je ošklivo a vy přemýšlíte, jak zabavíte vaše malé zvídavé ratolesti? Sepsali jsme pro vás tipy na zábavu, která se bude líbit celé rodině. Vyluštěte záhady v únikových hrách, obdivujte vlaky v Království železnic nebo si zaskákejte v Hop aréně v Čestlicích. Nápadů máme ale mnohem více, podívejte.   Království železnic V Království železnic…

03.05.2023

12 tipů na nejlepší wellness pobyty pro dva v ČR

Chcete dopřát sobě a svému partnerovi nebo partnerce pár dní nerušeného odpočinku? Příjemné prostředí, relaxace a uklidňující atmosféra vám pomohou načerpat novou energii a sílu. Darujte svému tělu pár dní oddechu ve wellness hotelu, penzionu nebo v lázních, které nabízejí netradiční zážitky pro dva. Vybrali jsme pro vás několik tipů na wellness pobyty pro dva…

24.08.2021

10 tipů na originální dárky

Chystáte se na narozeninovou oslavu svého bratra, svatbu nejlepších přátel, výročí svých prarodičů či na jinou speciální událost? Rádi byste přišli s opravdu speciálním dárkem, o kterém budou všichni přítomní ještě chvíli mluvit? Během roku máme příležitostí k obdarovávání svých blízkých mnoho. Může být těžkým oříškem vymyslet originální a nápaditý dárek. Je jasné, že nápad…

25.06.2021

Tipy na výlety v okolí Nových Hradů

Máte rádi destinace, které nejsou přeplněné turisty? Místa, kde můžete prožít dovolenou v pohodě a klidu v přírodě? Přesně to vám nabídne Novohradsko. Nové Hrady jsou malebné jihočeské městečko, které leží uprostřed krásné a čisté přírody v podhůří Novohradských hor. Pokud do Nových Hradů zavítáte, naskytne se vám nespočet možností, kam se v okolí vypravit…

04.07.2022

Nejkrásnější pláže světa

Po dlouhém období zimy přichází spolu s prvními letními teplotami i touha vystavit své tělo slunečním paprskům. Nejlákavěji působí představa oddat se hřejivému záření na krásném místě ideálně na mořském pobřeží. Nezáleží na tom, jestli to bude nekonečná záplava zlatého písku, odlehlá bílá zátoka se třpytivými tyrkysovými vodami nebo cokoli mezi tím.   Pro inspiraci…

08.12.2021

Jak vybrat vhodný zážitek pro partnera/partnerku?

Vybrat dárek pro svou drahou polovičku může být někdy oříšek. Přestože se navzájem znáte, je těžké vybrat něco, co jste ještě nedělali. Víte, že nejlepšími dárky bývají zážitky? Vybírání dárku pro partnera či partnerku není jak vybírat dárek pro mámu, které můžeme koupit vysavač nebo vařečku a ona bude skákat radostí. U milované osoby se…

10.07.2021

Jak vybrat dovolenou na Maledivách: kompletní průvodce

Výlet na Maledivy není další obyčejnou plážovou dovolenou. Ten obrázek se vám totiž vryje do paměti. Je to nezapomenutelná kombinace jemného bílého písku, neuvěřitelně azurově modrého oceánu a svěží zeleně, která přitahuje oči. Čistá krása nádherné přírody kolem je návyková, pohltí vás a naladí na odpočinkovou vlnu. Tenhle ostrovní stát na jihu Asie tvoří v Indickém…

09.01.2022

Diskuze k článku

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odeslat komentář